/ Güncel / Davutoğlu Buyurdu: Doğurmak ve Esnek Çalışmak Vatani Görevmiş

Davutoğlu Buyurdu: Doğurmak ve Esnek Çalışmak Vatani Görevmiş

on 3 Şubat 2016 - 17:42 Kategori: Güncel, Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

17846

AKP  her gün kadınlara saldıran en az bir skandal konuşma yapmadan  gün geçiremiyor. Bugün Davutoğlu, Çalışan kadınların doğuma ilişkin izin ve haklarını güçlendireceklerini söyleyerek ağzındaki baklayı çıkardı:
“Bizim için doğum yapan kadın hem mübarek annelik görevini yerine getiriyor hem de aslında vatani bir görev yapıyor. Doğum yapan bütün kadınlarımızın hizmeti vatani bir hizmet gibidir ve doğum süresi de onun için memuriyetten sayılmalıdır”

Doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay ikinci çocukta 4 ay üçüncü ve üzeri çocuklarda 6 ay yarı zamanlı ve tam ücretli çalışma hakkı ile çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkının da tanındığını belirten Davutoğlu  “Artık kadınlarımız doktor mu olayım anne mi olayım, memur mu olayım anne mi olayım gibi ikilemler içinde olmayacaklar” diyerek iyice uçtu. Çünkü Davutoğlu’nun iddia ettiği gibi kadınlara yarı zamanlı zamanlı çalışma hakkının tanınması  çocuk bakım görevinin tamamen kadına yıkıldığı anlamını taşıyor.  AKP’nin muhafazakar ideolojisi kadını sadece kuluçka makinesi olarak görmüyor, aynı zamanda patronları kreş masrafından kurtaran çözümlerle sermayenin fanatiği rolünü pekiştiriyor. “Vatani hizmet” olarak pazarlanan çocuk doğurma görevi de kadınlara yeni ve ucuza çalışacak işçi kuşaklarının sağlanması görevinin yüklenmesinden başka bir şey değil.

Öte yandan düzenleme sadece memur kadınları kapsıyor. İşçi kadınlara bu haklar tanınmıyor . Düzenleme, işçi kadınlar için sadece yarı zamanlı çalışmayla kısıtlı ki bu da maliyeti artıracağından kadınların istihdamına yönelik eşitlikçi ve koruyucu yasalar yapılmadığı takdirde kadının özel sektördeki istihdamını büyük oranda etkileyecektir. Hali hazırda evli olan evlenmeyi ya da çocuk sahibi olmayı düşünen kadınların istihdamının bile alenen engellendiği Türkiye’de kadın emekçiler işsizlikle terbiye edilecek ve adres ev olarak gösterilecek. Özel sektörde hali hazırda kuralsız, sendikasız ve örgütsüz çalışanın kural haline gelmesi kadınların çalışma yaşamlarını iki kez zorlaştırıyor.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!