/ Dünyadan / Kamışlı’da Neler Oluyor?

Kamışlı’da Neler Oluyor?

on 23 Nisan 2016 - 15:31 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Bilindiği gibi, YPG ve Esad’ın ortak kontrol alanı Kamışlı’da bir süredir şiddetli çatışmalar yaşanıyordu. Rusya’nın önceki gün devreye girmesinden sonra bugün resmen ateşkes sağlandı. Peki Kamışlı’da neler oldu?

Sahayı yakından tanıyan Mihraç Ural’ın, konuyla ilgili Esad’ın halk savunma birlikleri olan NDF’yi suçlaması herkesi şaşırttı. Mihraç Ural’a göre NDF’nin içerisinde, barışı istemeyen unsurlar araya fitne soktu. Hatta Ural’a göre, NDF’nin içerisinde MİT’e ve IŞİD’e yakın unsurlar var. Mihraç Ural’ın konuyla ilgili attığı dikkat çekici Tweet’ler şöyle “Diktatör RTE, MİT ve ulusalcı köpekleri uşakları Qamışlo çatışmalarında ellerini ovuşturmuştu. Şimdi saçlarını yoluyorlar. Qamışlo barıştır! Ulusalcı kimi Araplar,Suriye ordusunun Kürtleri katletmesi için MİT talimatıyla yazılar yazıyorlar. Suratlarına tükürüyorum;savaş değil barış. MİT’in kışkırtmaları, MİT kuklalarının yangına benzin dökmeleri hiç işe yaramayacaktır. Suriye Kürtleriyle birdir tek düşman terördür. Qamışlo’da dostların kavgası derhal bitmelidir.Şamdan giden heyetin çabası kolaylaştırılmalıdır.Düşman,terör şebekeleri, MİT ve çömezleridir. Kamışlı Askeri polis komutanı Asım Hamdan vatansever bir subaydır umarım olumsuz bir şey olmaz. NDF, İŞİD’çi kaynıyor tüm sorun budur.”

Yaşananların Arka Planında Ne Var?

Mihraç Ural, tüm yaşananların sorumlusunun, başta MİT ve IŞİD olmak üzere, barış istemeyen ulusalcı Araplar olduğunu söylüyor. Elbette MİT’in, AKP’nin yaşananlarda parmağı olabilir. Bu ayrı bir tartışma konusu ve komplo teorisyenlerinin alanıdır. Kanıtlanmamış, bilgi ve belgelerle ispatlanmamış her iddia komplo teorisi sınırları içerisinde değerlendirilmelidir.

Peki biz meseleye nasıl bakacağız? Asıl mesele, Esad yönetiminin yıllarca zulmettiği Kürt halkının varlığına tahammül edememesi sorunudur. Kürt hareketi de bunun farkında. Bugün arada suni bir denge var. Bu denge zaman zaman bozulabiliyor; ancak Esad’ın şu an için Kürt hareketiyle kapsamlı bir çatışmaya girmesi hem güç dengeleri açısından hem de iç savaşın geleceği bağlamında mümkün görünmüyor. Esad, Kürt hareketini ehven-i şer olarak görüyor. Benzer durumlar Kürt hareketinin Esad’a bakışı için de geçerli. Yarın bu suni denge bozulduğunda iki tarafın çok daha ciddi çatışmalara girmesi sürpriz olmaz. Ancak bugün için, tarafların birbirine gözdağı verdiği lokal çatışmaların ötesinde bir şeyler yaşanması ihtimal dahilinde değil.

bolsevik.org

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı