/ Güncel / Kapitalizmin Vahşeti: 13 Yaşındaki Çocuk Pres Makinasında Can Verdi

Kapitalizmin Vahşeti: 13 Yaşındaki Çocuk Pres Makinasında Can Verdi

on 17 Mart 2013 - 21:22 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
17 Mart, 2013

Henüz 13 yaşında olan Ahmet Yıldız, çocuk işçi olarak çalıştığı fabrikada pres makinesine sıkışarak can verdi.

Şehit Öğretmen Sait Korkmaz İlkokulu 7’nci sınıf öğrencisi Ahmet Yıldız, okul harçlığını çıkarmak için çalıştığı plastik fabrikasında kafası pres makinasına sıkışarak feci şekilde can verdi.

13 yaşındaki Ahmet Yıldız’ı başından ağır yaralı olarak Adana Devlet Hastanesi’ne getiren kişiler küçük çocuğa araba çarptığını söyledi. Ancak çocuğun hayatını kaybetmesinin ardından yapılan araştırmalarda Ahmet’in iş cinayetine kurban gittiği belirlendi. Yapılan soruşturmada Yıldız’ın, Keresteciler Sitesi yakınlarındaki bir plastik fabrikasında pres makinesinde başının sıkışması sonucu yaralandığı tespit edildi.

Ahmet Yıldız’ın hikâyesinin ardında ise kapitalizmin insanlığa yaşattığı müthiş dram ortaya serildi. Ahmet’in sabah okula gittiği, öğleden sonra ise günlük 18 liraya çalışarak okul masraflarını çıkarttığı belirtildi. Ayrıca Ahmet’in babası Mustafa Yıldız’ın seyyar satıcılık yaptığı ve Ahmet’in 7 çocuğunun en küçüğü olduğu öğrenildi.

Ahmet’in patronu Ali Koç, trafik kazasından sonra işçisinin makine başında değil temizlik işçisi olarak çalıştığı yalanını da söyledi. Ancak Ahmet’in telefonundan çıkan makine başındaki fotoğraflar bu iddiayı da yalanladı.

13 yaşındaki bir çocuğun, tonlarca ağırlıkta basınç üreten bir makinenin başına verilmesi büyük bir üretim vahşetini gözler önüne seriyor. Ahmet Yıldız cinayeti münferit bir örnek olmaktan da uzak görünüyor. Çünkü AKP hükümeti, “Çocuk ve gençlerin çalışamayacakları işler” listesini yönetmelikten çıkarırken, çocuk işçilerin ağır işlerde çalıştırılmasına da olanak sağladı. Kaldı ki çocuk işçilerin büyük bir bölümü kayıt dışı şekillerde istihdam ediliyor.

Bugün resmi rakamlarla Türkiye’de 4 milyon, dünya genelinde ise 200 milyondan fazla çocuk işçi bulunmakta. Ancak Türkiye’de küçük işletmelerde çalışan sayısız kayıt dışı çocuk işçi hesaba katıldığında önümüze akıl almaz bir rakamlar çıkıyor.

AKP iktidarının 4+4+4 eğitim sisteminin hayata geçirmesi ile birlikte azgın neoliberal sömürünün çocuklar üzerinde de en yoğun biçimde uygulanmasına olanak sağlandı. Türkiye’nin ucuz işgücü cennetine dönüştüğü günümüzde bu düzenin vahşetine en yoğun uğrayan kesimler arasında çocuklar da yerini aldı.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı