/ Güncel / Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Faşist-ÖGB-Polis İşbirliği Sürüyor!

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Faşist-ÖGB-Polis İşbirliği Sürüyor!

on 27 Mart 2013 - 21:31 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
27 Mart, 2013

27 Mart Çarşamba günü öğle saatlerinde SDH, Söz, Kaldıraç, TKP, ÖGD ve HDK’den oluşan  KTÜ Öğrenci Platformu Halepçe, Kızıldere, Beyazıt ve Gazi katliamlarını anmak için tiyatral bir etkinlik düzenledi. Geçtiğimiz hafta bu etkinliğin duyurusunu yapmak amacıyla okulda bildiri dağıtımı yapan KTÜ Öğrenci Platformu üyesi öğrencilere KTÜ Öğrenci Derneği’nden faşist saldırılar olmuştu. Etkinliğin yapıldığı gün de bir grup KTÜ Öğrenci Derneği Üyesi faşist toplanarak etkinlik yerine yakın bir yerde konuşlandı ve uzun bir bekleyişten sonra saldıramayacaklarını anlayınca derneğe geri döndüler.

Anma etkinliğini gerçekleştiren KTÜ Öğrenci Platformu üyesi öğrenciler anmadan sonra bütün hafta boyunca yaşanan saldırıları teşhir etmek amacıyla Rektörlük önünde bir basın açıklaması yapmak için yürümek istediler; ancak Özel Güvenlik Birimleri (ÖGB) ve Çevik Kuvvet öğrencilerin önünü keserek yürüyüşe izin vermeyeceklerini söyledi. Bu olaylar sırasında KTÜ Öğrenci Derneği üyesi faşistler tekrar yürüyüş yerine gelerek saldırmak istedi. Tüm bunlara rağmen basın açıklaması yapmak için Rektörlüğe yürüme konusunda ısrarcı olan KTÜ Öğrenci Platformu üyeleri ile ÖGB arasında arbede yaşandı ve öğrencilerden birinin kolu çıktı; bir diğeri de baygınlık geçirdi ve öğrenciler ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. ÖGB’nin barikatını yararak yürüyüşe devam eden öğrenciler yaralanan arkadaşlarını bırakmamak için geri döndüler. Bu yaşanan olaydan sonra öğrenciler oldukları yerde bu yapılan saldırıyı ve hafta içerisinde yapılan tüm saldırıları da kınayan bir basın açıklaması yaparak durumu protesto ettiler.

Tüm bu olaylar yaşandıktan sonra KTÜ Öğrenci Kolektifleri’nin Rektörlük önünde AKM’yi almak amacıyla uzun süredir devam ettirdiği eyleme polis saldırarak 19 öğrenciyi gözaltına aldı. KTÜ Öğrenci Platformu üyesi öğrenciler de olay yerine giderek arkadaşlarına destek oldu ve serbest bırakılmalarını istedi. Olay yerinde bildiri dağıtımı sırasında daha önce de KTÜ Öğrenci Platformu üyelerine saldıran Fizik Kantini sahibi bir kişi ve kantin çalışanlarıyla bir arbede yaşandı. Bu arbede de Özel Güvenlik Görevlileri bir öğrenciyi gözaltına almak istedi; ancak öğrenciler onlara polis olmadıklarını hatırlatarak bunu engellediler. Bu sırada bir arbede çıktı ve zar zor arkadaşlarını ÖGB’nin elinden kurtaran platform üyeleri bir otobüse binerek olay yerinden uzaklaşmak istedi. ÖGB’lerce otobüs durdurularak öğrenciler aşağıya indirildi. Orada tekrar bir arbede yaşandı ve öğrenciler kimseyi bırakmadan olay yerinden bir minibüsle uzaklaştı.  Buna rağmen bir ögb ve iki sivil polis aracı öğrencileri okul dışında da takip etti.

KTÜ’de devrimci mücadeleyi hazmedemeyen okul yönetimi ve polis öğrencilerin üzerine saldırmaya, faşistleri saldırılarında maşa olarak kullanmaya devam ediyor. KTÜ’lü devrimci öğrenciler olarak bu saldırılara mücadeleyi büyüterek cevap vereceğiz.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!