/ Güncel / Katlamalı Har(a)çlar Kaldırıldı, Mücadeleye Devam! (Caner Soykök)

Katlamalı Har(a)çlar Kaldırıldı, Mücadeleye Devam! (Caner Soykök)

on 13 Şubat 2015 - 00:38 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yaklaşık 2 aydır üniversite öğrencileri Kasım 2014 tarihinde yürürlüğe giren ve kamuoyunda “katlamalı harç” olarak bilinen; daha sonraki değişiklikle artırımlı harç olarak nitelenen uygulamanın stresi ile boğuşmaktaydı. Bildiğimiz gibi birinci öğretim öğrencilerinden öngörülen öğretim süresi için dönemlik harç alınmazken ikinci öğretim öğrencileri harç ödemeye devam ediyordu. Üniversiteleri ticarethaneleştiren AKP hükümeti ise hem üniversite öğrencilerini müşteri haline getirmek hem de üniversite öğrencilerinin kendisine karşı dinamizminden ve radikalliğinden korktuğu için katlamalı harçları ve ardından artırımlı harçları yasa ile geçirmişti.

Kasım 2014 tarihinde yürürlüğe giren yasaya rağmen, üniversite rektörlüklerinin hiçbirisi bu konuda detaylı açıklama yapmazken bazı üniversite rektörlükleri (KTÜ, Kırıkkale…)  öğrencilere harç soygununu bütünleme haftalarında açıklamayı “tercih ederek” oluşabilecek öğrenci tepkilerinin önünü kesmek istemişti.

Kimisi bu ücreti nasıl ödeyeceğini kara kara düşün2ürken kimi öğrenci de okulunu bırakma noktasına kadar gelmişti. Üniversite öğrencileri, bahar dönemi yaklaştıkça katlamalı harçların alınıp alınmayacağını konuşuyordu. KTÜ’den bir öğrencinin konuyla ilgili verdiği dilekçeye rektörlüğün artırımlı harçların önümüzdeki bahar döneminden itibaren alınacağına ilişkin cevabı KTÜ’de işaret fişeğini ateşlemişti. Birbiri ardına farklı üniversite rektörlüklerinden de benzer açıklamaların gelmesiyle Türkiye genelinde öğrenci tepkileri çığ gibi büyümeye başladı.

KTÜ Marksist Fikir Topluluğu da aktif bir şekilde sürecin içinde oldu ve mücadele için ortak bir zemin oluşturuldu. MFT, hem sosyal medya aracılığıyla hem de eylemleriyle söz konusu sürecin sıkı bir takipçisi oldu.

KTÜ öğrencileri olarak toplamda 3 eylem gerçekleştirdik. Daha önce KTÜ’den katlamalı harçlar ile ilgili açıklama yapmasını istemiş ve başarmıştık. Sonra YÖK önünde “Katlamalı Harçlar Kaldırılsın” şiarıyla eylem gerçekleştirdik. Eylemden sonra YÖK, mevzuatın Bakanlar Kurulu kararıyla geldiği ve kendisi ile alakalı olmadığını yönüne bir açıklama yaptı. Eylemimize 3 milletvekilinin destek verdiğini de eklemek gerekir. Ardından gelişen süreçte Başbakan Davutoğlu, üniversitelilerin yükselen öfkesinden korktuğu için har(a)ç alımlarının ertelendiğini duyurdu. 11 Şubat’ta ise “Erteleme yetmez! Harçlar kaldırılsın!” şiarıyla büyük bir eylem daha gerçekleştirdik. Ardından forum alarak geleceğimize dair kararları hep beraber tayin ettik.

Bildiğimiz gibi üniversite öğrencileri sadece harçlarla boğuşmuyor! Devlet yurtlarının yetersizliği, öğrencileri yüksek meblağlardaki virane evleri tutmaya ve ev sahiplerinin dayatmalarını kabullenmeye zorluyor. Isınma, faturalar, ulaşım vb derken şehir dışında bir üniversite öğrencisi okutmak asgari ücretle (978 TL) çalışan bir emekçi için imkansız hale geliyor. Bunun yanında AKP hükümetinin sözcüsü Bülent Arınç’ın, sanki kendileri getirmemişler gibi öğrencilere bir müjde olarak sunduğu artırımlı harçların alınmayacağı yönündeki açıklamasının, seçimlerden önce oluşabilecek öğrenci tepkiselliğinin önünü kesme amacı taşıdığını ve seçimlere yönelik bir hamle olduğunu biliyoruz. AKP ye hiçbir şekilde güvenmiyoruz! Katlamalı harçların kaldırılması yönündeki eylemlerimiz sadece başlangıçtı! Bizlere lütfeder gibi katlamalı harçların kaldırıldığı “müjdesini” verenlere kötü bir haberimiz var: Katlamalı harç soygununa karşı gerçekleştirdiğimiz eylemler sadece başlangıçtı! Parasız eğitim talebimiz karışılanıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!