/ Güncel / KCK’de Yeni Dalga: Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak Gözaltında!

KCK’de Yeni Dalga: Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak Gözaltında!

on 9 Aralık 2012 - 00:06 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
9 Aralık, 2012

 

Kürt halkı bugün bir kez daha devletin KCK operasyonlarıyla birlikte gözaltı terörüne maruz kaldı. Cezaevlerinde binlerce Kürt siyasetçi, BDP üyesi bulunmasına rağmen AKP iktidarı ve kontrolündeki polis Kürdistan coğrafyasını açık cezaevine dönüştürmeye kararlı görünüyor.
Saldırının hedefinde bu kez Siirt Belediyesi bulunuyor. Ayrıca operasyonlar Mardin ve Batman’da da gerçekleştirildi. Üç ilde onlarca BDP binası, kurum ve ev basılırken 80 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında en dikkat çekici isimse Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak. Gözaltıların ağırlık merkezini 47 kişiyle Siirt oluşturdu. Siirt’te sabaha karşı 15 ayrı nokta özel harekat ve terörle mücadele polisleri tarafından basıldı. Polisler Selim Sadak’ı evde bulamazken, Sadak gün içinde Diyarbakır’dan gözaltına alındı. Polis tarafından belediye binasına giriş çıkışlar yasaklanırken, aralarında Belediye meclis üyeleri Seyfettin Aydın, Yüksel Yılmaz, Gülbahar Karataş, Abdullah Aşkara ile Belediye Basın Bürosu çalışanı Ekrem Tatlı, BDP İl Başkan Yardımcısı Dilber Sevinç, BDP eski il başkanı Seracettin Kayran ile Hasan Ceylan, Halis Kaçar ve Rubar Kandemir’in de bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı.
Batman’da ise BDP il ve merkez ilçe binası ile, Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (KURDİ-DER), Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER), Barış anneleri insiyatifi bürolarına düzenlenen baskınlarda BDP İl Başkanı Şeyhmus Azboy, yardımcısı Ayşe Algat, Batman Belediye Başkan yardımcısı Hamza Ayiş, il genel meclis başkanı Salih Aktan, Kürdi-Der Şube Başkanı Şeyhmus Aslan, BDP Parti Meclisi Üyesi Osman Ergin, BDP il yöneticileri Şükrü Tapkan, Şehit İnan, Abdurrezzak Katmaz, Mahmut Kaygusuz, Hasan Aydın, Übeyit Alay, Ekrem Değirmenci, Eşref Ekinci, Mahfuz Altınçiçek, Abdurrahim Eripek, Menaf Akdağ ve Zeki Tangüneş gözaltına alındı.
Operasyonun Mardin ayağında ise BDP Mardin İl yöneticisi Abdülcelil Şimdi, Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk’ün yeğeni ve BDP Mardin İl Yöneticisi Nevruz Türk, BDP Kızıltepe ilçe başkanı Ömer Turgay, BDP eski ilçe başkanı Seyfettin Ateş, yöneticiler Zeyad Ağaoğlu, Mehmet Yıldırım ve Fuat Olgaç gözaltına alındı. Nusaybin’de ise aralarında sivil cuma namazlarını kıldıran imam Mehmet Yıldız’ın aralarında bulunduğu BDP üyeleri gözaltına alındı.
AKP’nin KCK operasyonlarında özellikle BDP’nin elindeki belediyeleri hedeflemesi yaklaşan yerel seçimlere yönelik bir hazırlık mı yapıldığı sorusunu akla getiriyor. Ancak milyonlarca Kürt vatandaşı hapishaneye dolduramayacak AKP için Kürt bölgesinde bir alan hakimayeti kurmak giderek imkansızlaşmaktadır. Bu durum AKP’yi özellikle BDP’li siyasetçilere ve belediye yönetimlerine saldırıları artırmaya zorlamaktadır.
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!