/ Güncel / Kemal Ördek Yalnız Değildir!

Kemal Ördek Yalnız Değildir!

on 11 Temmuz 2015 - 12:31 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

510Uzun yıllardır LGBTİ  haklarının tanınması için Türkiye’de ve uluslararası alanda mücadele yürüten, Kırmızı Şemsiye Derneği başkanı Kemal Ördek, evinde üç kişinin cinsel saldırısına ve gaspa uğradı. Uğradığı şiddet, psikolojik boyutlarıyla karakolda devam etti.

Saldırganlardan korunmak için yardım istediği polisler, derdini anlatmak istediğinde “Sen sus, sormadan konuşma!” diyerek Kemal’i susturdu. “Korkmayın, siz de suç duyurusunda bulunursunuz iftira atıyor bize diye” faillere akıl verdi. Karakolda olayı öğrenen polislerin ilk tepkisi “Şu Lut kavmi de bir türlü bitmedi ya”, “Sen tecavüze uğramadın ki”, “Basit bir gasp olayını ne hale getirdin” oldu. Polisler, sahur yapmak için kamu görevlerine ara verdiklerinde birbirlerine olayı anlatıp yüksek sesle kahkahalar attılar, “Bunlar Gezi’de hükümete karşı ayaklandılar” diye kendi aralarında konuştular. Ve sonuç, hukuki süreç devam etse de üç saldırgan savcılık tarafından serbest bırakıldı. Adalet ve kolluk sisteminin tüm ayak sürmelerine rağmen zar zor çıkarılan koruma kararı, saldırganları durdurmadı. Kemal’i tehdit etmeye devam ediyorlar ve bu sebeple Kemal evine ve çalıştığı derneğe gidemiyor. Hrant Dink’in deyişiyle “ruh hali bir güvercin tedirginliğinde”…

(Kemal Ördek, süreç boyunca başına gelenleri ve karakolda, hastanede maruz kaldığı olayları ayrıntısıyla http://kaosgl.org/sayfa.php?id=19809 adresinde paylaştı.)

Biz bu zihniyeti ve bu zihniyete cesaret veren aklı çok iyi tanıyoruz. “Polis Gezi’de destan yazdı” diyen, polis tarafından katledilen Berkin Elvan’ın annesini miting alanlarında yuhalatan o akıl, genel seçimler öncesinde HDP’den milletvekili adayı olan eşcinsel Barış Sulu’yu da hedef göstermişti. 13. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’nün TOMA’larla, plastik mermilerle ve biber gazıyla dağıtılması,  geçtiğimiz günlerde Ankara sokaklarını “Lut kavminin çirkin işini yapanı görürseniz faili de mef’ulü de öldürünüz!” yazılı afişlerle donatan Genç İslami Müdafaa örgütüne yönelik hiçbir şey yapılmaması… Tüm bunlar birlikte düşünüldüğünde, AKP döneminde Türkiye’de rejimin sistematik şekilde LGBTİ kişilere yönelik ayrımcılığı, hem bizzat şiddet uygulayarak, hem de toplumdan doğru LGBTİ kişilere yönelik gerçekleşen şiddet olaylarına karşı umarsız kalarak artırdığı görülmektedir. Bugün Türkiye’de rejim, tıpkı devrimci sosyalistlere, Kürtlere, Alevilere, gayrı-Müslimlere yaptığı gibi artık LGBTİ örgütlerini ve kişileri de bir “iç düşman” olarak konumlandırmıştır.

Kemal’in yaşadığı bu travmatik olayın ardından yurt içinden ve yurtdışından sayısız dayanışma mesajı geldi. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, Türkiye’de LGBTİ’lere yönelik artan nefret söylemini ve aktivist Kemal Ördek’e yönelik saldırıyı kınayan bir açıklama yayınladı: “Bu hafta, LGBTİ bireylere yönelik Ankara’daki poster kampanyası ve LGBTİ hakları aktivisti Kemal Ördek’e yönelik saldırıdan haberdar oldum. Özellikle, (Kemal Ördek’e yönelik saldırıda) polis memurlarının mağdurun maruz kaldığı şiddeti önemsizleştirerek görevlerini yerine getirmemeleri, delil toplamayı reddetmeleri, saldırganları korumaları ve kendilerinin de nefret söylemi kullanması beni rahatsız etti. LGBTİ bireylere yönelik artan tahammülsüzlük ve şiddet iklimini ortaya koyan ve İstanbul Onur Yürüyüşü katılımcılarına yönelik polis saldırısından cesaret almış gibi görünen bu gelişmeler hakkında endişeliyim. Yetkilileri, LGBTİ bireylere yönelik nefret söylemi ve nefret suçlarına müsamaha gösterilmeyeceğini; saldırganların yargı önüne çıkarılacağını ve caydırıcı yaptırımlarla cezalandırılacağını açıkça beyan etmeye çağırıyorum. Türkiye yetkilileri, kolluk kuvvetleri arasındaki transfobi ve homofobiyle mücadelede kararlı adımlar atmalıdır.”

Sürekli Devrim Hareketi olarak biz de Kemal Ördek’in ve insan hakları mücadelesinin yanında, dayanışma içinde olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz.

Bilhassa translara yönelik okul hayatından başlayarak iş yaşamında ve toplumda yapılan sistematik ayrımcılığın, onların büyük çoğunluğunu en zor koşullarda yaşamaya mahkum ettiğini; devletin ve sistemin uğradıkları şiddete karşı etkin yaptırımlar uygulamamasının onları yer altına iterek mafyatik ağların elinde esir kalmaları ile sonuçlandığını biliyoruz.

Bu şiddet sarmalını yok etmek için kitlesel olarak her türden din, etnik ve cinsel kimlikten insanın emek mücadelesinin bir parçası olarak devrimci saflarda yerini almaya çağırıyoruz. Sosyalizm ezilenlerin kürsüsü, devrim ezilenlerin şölenidir!

Kemal Ördek yalnız değildir!

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!