/ Güncel / Ken Loach’tan Yoksullara Armağan Bir Film ve Bir Kampanya: Ben, Daniel Blake

Ken Loach’tan Yoksullara Armağan Bir Film ve Bir Kampanya: Ben, Daniel Blake

on 21 Ekim 2016 - 19:07 Kategori: Güncel, Kültür-Sanat
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

14713804_1191879154218881_7534138932452853529_n

Britanyalı Troçkist yönetmek Ken Loach bir kez daha sinemasına emekçileri, yoksulları taşıdı.Son filmi Ben, Daniel Blake (I, Daniel Blake) filmi yakında dağıtıma girecek.  2016 Cannes Film Festivali’nin en iyi filmi seçilen Ben Daniel Blake (I, Daniel Blake) İngiliz sosyal güvenlik sistemi tarafından yıkıma uğratılmış bir adam hakkında. İngiltere’de piyasacılığın emekçilerin yaşamını nasıl yoksullaştırdığını çarpıcı bir dille ele alıyor. Filmin öyküsü şöyle: Daniel’e doktoru,geçirdiği şiddetli bir kalp krizinden sonra artık sağlığının çalışmaya uygun olmadığını söylüyor ama çalışma ve sosyal güvenlik kurumu sağlık durumunun malulen emekliliğe uygun olmadığına karar veriyor. Daniel, yorgun bedeni ile çalışacak gücü kendinde göremiyor. İşsizlik maaşı da “aktif iş arama” statüsüne bağlı olduğundan  kesiliyor. Yani Daniel, tüm ömrünü sağlık primlerini ödediği çalışma yılları ile geçirse de piyasa daha fazlasını istiyor.  Böylece kahramanımız Daniel Blake İngiltere toplumunda artık sıradan bir hal alan aş evlerine muhtaçlık  noktasına kadar düşüyor.

Filmin fragmanı:

Ken Loach, filminde Daniel Blake üzerinden piyasanın insanca yaşamı bir hak olarak görmeyen ve insanları bağımlı kılan “yardım” olgusuna odaklanıyor. Bir yurttaş, bir insan ve bir emekçi olarak insanı aşağılayan bu sistem neoliberalizm olarak adlandırılan piyasacı siyasetin bir sonucu. Ken Loach, pek çok filminde bu politikaların sonucu olarak işsiz ve evsiz kalanlara kamerasını yönlendirmişti. Devrimci sinemanın yaşayan en büyük ismi olan Ken Loach, the Guardian (1)  için verdiği röportajda Daniel Blake’in ve milyonların öfkesini şu sözlerle ifade ediyor:

 Hep birlikte çalıştığı senaryo yazarı Paul Laverty ile araştırma yaparken tanıştıkları insanlardan bahsediyor; buzdolabında yiyecek hiçbir şeyi kalmamış ve 3 gündür doğru dürüst bir şey yememiş olan genç bir adamdan, aşevinde yemek kuyruğuna girmekten utanan kadından, bir sonraki vardiya için 5.30’a kadar beklemesi söylenen, bir saat sonra da kendisine ihtiyaç olmadığı söylenerek gönderilen adamı anlatıyor; “Hayatta kalmak için sürekli aşağılanmak eğer sizde öfke uyandırmıyorsa, ne biçim bir insansınız siz?” diye soruyor.
(çeviri: sendika.org)

Ken Loach film çekip kenarda oturmuyor. Aktif olarak politikanın içinde. Ben, Daniel Blake filmini de İngiltere’de sosyal güvenlik sisteminin çarpıklıklarını göstermek ve emekçilere ulaşmak için adeta bir kampanyanın aracına dönüştürmüş durumda. “Hepimiz Daniel Blake’iz” kampanyası ile sosyal medyada görüntüler yayınlanıyor. Facebook kullanıcılarının kullanabileceği “Hepimiz Daniel Blake’iz” temalı profil fotoğrafı değiştirme uygulaması filmin resmi Facebook hesabından sunulmuş durumda.

Filmin reklamı için kullanılan yöntem ise, filmde Daniel Blake’in insanlık onuruna yakışır bir yaşam için isyan ettiği çok etkileyici cümlelerin duvarlara ve tarihi binalara yansıtılması ile adeta bir propaganda kampanyasına dönüştürülüyor. Replik şöyle:

14680930_1191810767559053_1555233618724660206_o“Ben bir müşteri, bir hizmet alıcısı,bir sahtekar,beleşçi bir dilenci ya da bir hırsız değilim.Ben, bir sosyal güvenlik hizmet numarası, ekrandaki bir görüntü değilim.Vergimi ödedim. Bir peni bile eksik değil. Bundan da gurur duyarım. El pençe divan durmam fakat komşum gözlerinin içine bakıyorum. Sadaka istemem de aramam da. Benim adım Daniel Blake.Ben bir adamım. Bir insanım,  köpek değil. Hakkım olanı istiyorum. Sizden bana saygı duymanızı istiyorum.Ben bir yurttaşım. Ne daha azı, ne daha fazlası. Teşekkürler.”

 

Filmin tanıtım galası ise tam bir eylem alanı idi. Taşınan pankart ve dövizlerle sosyal güvenlik sistemi dünyaca ünlü yönetmenin film galası etkinliğinde protesto edildi.Aynı zamanda İngiltere İşçi Partisi’nin reformist lideri Jeremy Corbyn’in de yer aldığı video tanıtım kampanyasında kullanılıyor:

 

 

1-https://www.theguardian.com/film/2016/oct/15/ken-laoch-film-i-daniel-blake-kes-cathy-come-home-interview-simon-hattenstone

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı