/ Güncel / KHK Her Derde Deva:Direnişçiler İşten Atıldı, Madenlere Özelleştirme Kapıda mı?

KHK Her Derde Deva:Direnişçiler İşten Atıldı, Madenlere Özelleştirme Kapıda mı?

on 2 Kasım 2016 - 20:04 Kategori: Güncel, Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
54660

Zonguldak madencilerinin 14 Temmuz günü gerçekleştirdiği kitlesel eylemden.

AKP, toplumsal  yıkım adına ne planlıyorsa KHK ile eze eze gerçekleştirmeye çalışıyor. Her derde deva KHK 29 Ekim akşamı, madenlerin özelleştirilmesine karşı mücadele edenleri hedef aldı. Son KHK’lar ile TTK’dan da 4’ü mühendis 1’i işçi sıfatında toplam 5 sendikalı muhalif çalışanın işine son verildi.  İşlerine son verilenlerin 4’ü KESK’e bağlı ESM (Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası) üyesi. Peki, AKP’nin binlerce kişiye daha yaptığı gibi sıradan bir cadı avı mı? Hayır. AKP, darbeden tam bir gün önce kitlesel bir biçimde özelleştirme tehlikesine karşı sokağa çıkan maden işçilerine önderlik eden mühendis ve öncü işçileri hedef alıyor.

Darbe girişimi ve sonrasında ilan edilen OHAL nedeniyle gündem dışına düşse de Türkiye Taşkömürü Kurumundaki (TTK) özelleştirme tehlikesi devam ediyor. Darbeden hemen sonra meclis gündemine gelen Torba Yasa ile 100’den fazla devlet kurumunun özelleştirilmesinin önünü açan yasa mecliseten geçirilmişti. Aralarında AOÇ, AKM, TDK, TTK, TRT, DTGM, İller Bankası, TÜBİTAK, Milli Piyango İdaresi DSİGM, YURTKUR gibi kurumların her biri şu an özelleştirme tehlikesi altıda. Ancak AKP’nin madenlerin özelleştirilmesine dair programı öncelikli olarak gerçekleştirmek istediği biliniyor. Bu nedenle OHAL ve KHK’ları işçileri özelleştirme sürecinde susturmak için kullanacağını şimdiden göstermiş oldu.

Darbeden tam bir gün önce, yani 14 Temmuz günü 3 binden fazla Zonguldak madencisi sokağa inmiş ve valilik önüne özelleştirme karşıtı bir eylem düzenlemişti. Hali hazırda AKP, 5 binden fazla işçi açığı ile çalıştırılan madenleri işleyemez, üretemez duruma getirerek özelleştirmeye zemin hazırlayacak propagandayı yaratmaya çalışıyor. Sendika bürokrasisi, OHAL nedeniyle eylemlerin yasaklanmasını bahane ederek işçileri eylemsizliğe mahkum etmekle meşgul. Ancak Zonguldak başta olmak üzere pek çok maden önemli direniş hafızası ve deneyimleri ile dolu.

Emekçiler sokağa çıkarsa, OHAL fırsatçılığına emek cephesinden gelecek bir direniş AKP’nin tüm planlarını alt üst edebilir.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!