/ Güncel / Kıyıma Karşı #direnODTÜormanı! (Güncelleniyor)

Kıyıma Karşı #direnODTÜormanı! (Güncelleniyor)

on 26 Ağustos 2013 - 20:10 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
26 Ağustos, 2013 

19.55  

Dün geceyi açıkahavada nöbeti devam ettirerek geçiren direnişçiler mahalle sakinlerinden destek gördü. evlerden battaniyeler va yataklar taşındı. Spartaküs Kültür ve Sanat Topluluğu  yaptığı müzikle alana renk kattı. Bu akşam da 20.00’de  bir konser verecek.

Gün Boyu direniş alanında beklemeye devam edilirken CHP milletverkilleri destek için alan gelip şantiyedeki görevlilerle görüştü. Şantiye sorumlusundan ruhsat isteyen milletvekili hukuksuz bir şekilde yapılan yolun uhsatı olmadığından basın önünde hukusuzluğu gözler önüne serdi.

 

 
Ayrıca ODTÜ’lüler ve 100.yıl halkı yarın 12.30’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önünde bir basın açıklaması yapma kararı da aldı.


25 Ağustos

22.39 Direniş alanı ışıklandırıldı. Halaylar çekiliyor.

 

 

 


22.02  Direnişçiler nöbete devam ediyor. Şu an müzik yapılıyor. Direnişe desteğe gelenler var.


20.54 Forum bitti. Halk  direnişe çadırsız devam edecek. Gece boyu şantiye alanında  nöbet tutulacak.


20.03 Forum devam ediyor. Direnişçiler tüm Ankaralıları dayanışma ve mücadeleye çağırıyor.

 

19.52 Polis direnişçilerin bulunduğu alandan uzaklaştı. Forum devam ediyor. Halk ve ODTÜ’lüler direnmeye devam edecek.


Ankara Büyükşehir belediye başkanı Melih Gökçek’in ODTÜ arazisindeki 4 bine yakın ağacı keserek  yapmayı planladığı 8 şeritlik otobana karşı ODTÜ’lü öğrenciler, ODTÜ Mezunlar derneği, 100.Yıl ve Anıttepe mahalle forumlarının da katılımıyla direnişe geçti. 14.00’te 100.yıl pazaryerinden “Kahrolsun Bağzı Yollar” pankartı ile yürüyüşe geçildi ve ODTÜ A4 kapısında, ODTÜ ormanının önüne etten duvar örerek direniş çadırları kuruldu.

ODTÜ Marksist Fikir Topluluğu ve SDH üyeleri de “Diktatör! Gençliği yenemezsin!” yazılı çadırları ile ODTÜ ormanı için direniş nöbetinde.

Çadırların kurulmasından sonra foruma başlayan direnişçilere polis tacizleri ise gecikmedi.16.00 sularında bir TOMA dört otomobil sivil polis ve 5 otobüs çevik kuvvet  direniş çadırlarına saldırmak için ODTÜ A4 girişine konuşlandı.  16.40’ta “15 dakika içinde çadırlar kaldırılmadığı takdirde müdahale edilecektir” anonsu yapıldı. Bunuın üzerine forumların aldığı ortak karar sonucu çadırlar kaldırılarak direnişe devam kararı alındı. Şu an  foruma devam eden direnişçilere polis tacizleri devam ediyor.

Gelişmeleri aktaracağız…

 

Ne Olmuştu?

Yıllardır ODTÜ yönetimi ile davalık olan Melih Gökçek ODTÜ’nün hazırladığı ve mahkemenin kabul ettiği projeyi yasadışı yollardan oldu bittiye getirerek , okullar açılmadan gerçekleştirmeye çalışıyor. Melih Gökçek’in projesi bırakalım en ufak bir çevre duyarlılığını, burjuva yasalara dahi duyarlılık göstermiyor. Melih Gökçek’in ODTÜ içerisinden geçirmek istediği yol ODTÜ içindeki  sit alanınden geçecek ve onlarca tür ağacı katledecek. Daha çevre raporu çıkmadan ve ihale bile yapılmamışken,  projenin 100. Yıl Mahallesi içindeki duvar ve yol çalışmaları aylar öncesinde başladı ve neredeyse bitmek üzere. ODTÜ ormanındaki kesilecek ağaçlar ise “K” harfiyle işaretlendi. Bunun üzerine ODTÜ öğrencileri ve 100.yıl Mahallesi forumları direniş kararı aldı. Daha önce basın açıklamaları ve yürüyüşler yapan halk, kendi mahallelerini ikiye bölecek olan ve günde 40 bin aracın geçeceği bu yolu istemiyor, toplu taşıma istiyor. Dahası, bir çözüm olarak sunulan yol bütün diğer yollar gibi toplu  taşıma seçeneği geliştirilmediği takdirde çileden başka bir şey olmayacak.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı