/ Güncel / Kürt Halkı Newroz’u “HAYIR”la Karşılıyor

Kürt Halkı Newroz’u “HAYIR”la Karşılıyor

on 21 Mart 2017 - 12:13 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Bugün Newroz, Nevruz,Noruz ,Nawrız … Asya’dan Bereketli Hilal’e pek çok halk bu günü baharın gelişi olarak kutlamakta. Çeşitli kültürlerde yeri olan bu gün Kürt halkı için başka bir anlam da ifade ediyor. Efsaneye göre Newroz, demirci Kawa’nın halkının kanıyla beslenen zalim kral Dehak’a karşı mücadelesinin zaferle sonuçlanmasını ve böylece halkı için baharın gelişini sembolize eder. Yenigün anlamına gelen Newroz, ezilenlerin zulme, baskıya karşı başkaldırısının günüdür. Newroz, Kürt halkının mücadelesinin, direngenliği ve azminin önemli bir sembolü olmuştur.

Bugün de mücadele modern Dehak’lara karşı sürmektedir. Kürt halkı onyıllardır süren mücadelesiyle bedelini kanıyla, canıyla ödeyerek kendi kimliğini var etmiş, türlü baskı, imha ve inkar politikalarına karşı meşru bir siyasi özne olarak kendini dayatmıştır. Son iki yılda muktedirlerin yakıp yıktığı, barış özlemiyle mücadele eden bir halkın evlerine bombalar yağdırdığı on binlercesini evinden, evladından, yurdundan ettiği savaşın ertesinde ve OHAL’in ağır koşulları altında Diyarbakır başta olmak üzere Kürtler sokaklara çıktı. Dünyanın her yerinde kutlamalar gerçekleştirdiler.

Kardeşliğin dili bugün zalim Dehakların karşısında devrimci Kawalar olmaktan geçiyor. Dehakların iktidarını pekiştirmek için gittiği referandumda Kürt halkın bir kez daha Kawaların yanında olacağı on binlerce kişi olup sokaklara akarak gösterdi. Diyarbakır Belediyesi’nin atanmış kayyumu, seçilmişleri cezaevinde olan halkın miting hazırlıklarında “HAYIR” sesinin çıkmaması için her türlü engeli koymaya çalışsa da Kürt halkı bir kez daha irade ile bugün sokakta “HAYIR”ı gövde gösterisine dönüştürüyor. Kürt halkının var olma iradesine, HAYIR iradesine: Kawaların kutlu gününe selam olsun

Newroz Piroz Be!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı