/ Güncel / Kürt Halkı Soma’nın Yanında

Kürt Halkı Soma’nın Yanında

on 15 Mayıs 2014 - 10:48 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
15 Mayıs, 2014

Bugün Mardin Nusaybin’de KESK, TTB, Genel İş ve TMMOB’un çağrısıyla Soma’yla dayanışma eylemi gerçekleştirildi. Nusaybin Belediyesi’nde buluşan kitle, buradan Barış Parkı’na yürüdü.

Katledilen madenciler için yapılan saygı duruşunun ardından basın açıklaması okundu. Eğitim-Sen temsilcisinin okuduğu basın açıklamasında katliam kınandı:

Ülkemizde her yıl binlerce işçi, daha fazla kâr uğruna işçilere, emekçilere kölelik koşullarını dayatmakta sınır tanımayan bu düzen nedeniyle can vermektedir. Hiçbir denetime tabi olmayan, uzun mesai saatlerinde çalışmak zorunda kalan, sendikalaşmanın önü fiilen ve hukuki pek çok biçimde kesilen, güvencesizliğin ve taşeronluğun yaygınlaştırılması sonucunda ülkemiz bir işçi mezarlığına dönüşmüştür.

Toprağın yedi kat altında ölüm çukurlarına dönüşen maden ocağında çalışan Soma Maden işçileri bugün özelleştirmenin, taşeronlaştırmanın bedelini canlarıyla ödemişlerdir.
…Yüzlerce işçinin can verdiği bu katliamın sorumlusu iş cinayetlerine “kader” diyenlerdir, Sorumlusu AKP iktidarıdır.
Derhal failler cezalandırılmalı, işçilerin sağlığı ve güvenliğini yok sayan başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere sorumlular hesap vermelidir.
Artık daha fazla ölümlerin yaşanmaması için, TBMM’de tartışılan ve taşeronluğu yasal hale getirecek torba yasa derhal geri çekilmeli, taşeron çalışma yasaklanmalıdır!
Unutmayalım ki Roboski’de bir ekmek için devletin bombalarıyla bedenleri paramparça olan 34 cana sessiz kalan vicdanlar somadaki devlet destekli taşaronlaşmanın ve özelleştirmenin katliamına sebeb olmuştur. Acımız ve öfkemiz büyük. Artık yaşanan iş cinayetlerine, bir can daha yitirmeye tahammülümüz yok! Şimdi birliğimizi ve dayanışmamızı güçlendirerek, emeğimizin ve hayatlarımızın yok sayılmadığı bir yaşam için mücadelemizi omuz omuza büyütme zamanıdır. Şimdi katliamların hesabını inadına insanca yaşam diyerek sorma günüdür!”

Basın açıklamasının ardından kitle madenciler anısına açılan deftere duygularını dökerken, madenciler için açılan fotoğrafın önüne karanfil bırakıldı.

SDH olarak biz de eyleme “İş Kazası Değil, İş Cinayeti! #genelgrevgeneldireniş” yazılı pankartla katıldık.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!