/ Güncel / Kürt Tutsakların Açlık Grevleri Kritik Eşikte

Kürt Tutsakların Açlık Grevleri Kritik Eşikte

on 22 Ekim 2012 - 14:49 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
22 Ekim, 2012

 

Cezaevlerindeki PKK’li ve PJAK’lı tutsakların açlık grevleri 41. güne ulaştı. Süresiz açlık grevi, Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması ile anadil önündeki engellerin kaldırılması talepleri ile 12 Eylül günü başlamıştı. Son katılımlarla birlikte açlık grevine katılan tutsakların sayısının 600’ü geçtiği belirtiliyor. Açlık grevine ilk başlayan grup ise sağlık açısından kritik eşiği aştı. Açlık grevlerinde kritik eşik olan 40. günden sonra vücutta kalıcı hasarların meydana gelebileceği söyleniyor. Ayrıca bazı cezaevlerinde grevcilerin tecrite tabii tutulduğu, sağlıklı içme suyu, tuz, şeker ve B1 vitamini verilmediği yönünde bilgiler var.

İnsan Hakları Derneği konu ile ilgili avukatlar aracılığı ile TTB, uluslararası sağlık örgütleri ve TBMM’ye göndermek üzere bir rapor hazırladı. Raporda tutsaklarla ilgili şu bilgilere yer verildi:
 “Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tüm tutsaklar uyku sorunu yaşamaya başlarken, tutsaklardan Nurcan Can’ın yüzünde alerjiler çıkmaya başladı. Göz kapaklarında morarmalar, algılama problemleri oluşmaya başladı. Semra Tekin, gün içinde halsiz düşerken, uyku sorunu yaşıyor. Hanım Çelik, halsizlik ve algıda problem yaşamaya başladı. Çimen Türk, halsizlik, parmaklarda morartılar, uyku problemi yaşıyor ve kalp ritimleri düzensiz. Midesinde ağrılar oluşuyor. Canan Güler’in, baş ağrıları başladı, idrar yollarında sorun yaşıyor. 
Kandıra 2 No’lu Cezaevi’nde Şeyhmus Öncel, tuvalet ihtiyacını giderirken kanamalar meydana geliyor. Emrah Kaplan, gözde kararmalar yaşıyor. Erol Şen, sabahları tükürdüğünde kan akıyor. 10 kilo vermiş duruda.”
Ayrıca 100’ü aşkın akademisyen, aydın, gazeteci ve sanatçı taleplerin kabul edilmesi ve ölümlerin durdurulması yönünde bir çağrı yaptı. Aralarında Suavi, Ahmet Telli, Vedat Türkali, Ahmet Abakay gibi isimlerin bulunduğu akademisyen, yazar ve sanatçılar bildiride şu ifadelere yer verdi:
Türkiye yine bir kabusun eşiğinde. Binlerce tutuklu açlık grevinde. Bugünleri daha önce yaşadık. On altı yıl önce yaşadık; on iki yıl önce bir kez daha yaşadık. Şimdi bir kez daha böyle bir utancı yaşamak istemiyoruz.
Hükümet yetkililerinin duyarsızlığı devam ettikçe bini aşkın genç adım adım ölüme yaklaşıyor. Bu kabusa sessiz kalamayız.”
Kürt sorununda şiddeti ve çözümsüzlüğü dayatan AKP hükümeti ise konu ile ilgili sessizliğini koruyor. Üzerinde büyük bir baskı ve sansür mekanizması olan anaakım medya konuya ilişkin tek bir şey söylemiyor.  Adalet bakanlığı ise sağlık açısından kritik günlerde olunduğu sağlık örgütleri tarafından açıklanmış olmasına ve cezaevlerinden gelen haberlere rağmen“Bu konuyu takip ediyoruz, tüm aşamalarını izliyoruz. Şu an itibariyle sağlık sorunu yok ve süreç sağlık açısından özenle takip ediliyor.” demişti. Ayrıca “talepler cezaevleri ile ilgili değil, siyasi” olduğu için karşılanamayacağını belirtmişti.
Devrimci Marksistler olarak açlık grevindeki tutsaklarla dayanıştığımızı bildirir, kalıcı sağlık sorunları ve ölümler başlamadan önce tutsakların isteklerinin yerine getirilmesini talep ederiz.
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı