/ Dünyadan / Rojava’da Yenilen IŞİD, Katliamlarını Arttırıyor!

Rojava’da Yenilen IŞİD, Katliamlarını Arttırıyor!

on 25 Şubat 2015 - 17:23 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

1Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Cumartesi gününden bu yana süren çatışmalarda en az 132 IŞİD teröristinin öldüğünü duyurdu. Ayrıca YPG’nin Hasekiye çevresindeki 70’e yakın köyü de IŞİD’den kurtardığı belirtildi. Böylece Hasekiye ve çevresindeki IŞİD’in askeri varlığı sahadan büyük ölçüde  çekilmiş oldu. Aslında sadece Hasekiye’de değil, Suriye’nin kuzeyindeki IŞİD üstünlüğü ciddi ölçüde gerilemeye başladı.

IŞİD’in Suriye’nin kuzeyinde gerilemeye başlamasının ilk adımı Kobane kuşatmasının sonuçsuz kalması oldu. “Bayram namazını Ayn El İslam’da (Kobane) kılacağız” açıklaması son derece iddialıyken kuşatmanın büyük kayıplara rağmen devam etmesi IŞİD militanlarının moral-motivasyonunu büyük ölçüde etkiledi. Aslında Kobane IŞİD için hem siyasi hem askeri hem de ideolojik bir hedefti. Kobane PYD’nin lâik sisteminin en önemli kalesi; IŞİD’in şer’i hükümlere dayanan düzeninin ise en önemli düşmanıydı. Ayrıca Kobane’nin düşmesi Rojava kantonlarının fiilen kuşatılması ve PYD’nin sahada yenilmesi anlamına gelecekti. Üçüncüsü ve belki de en önemlisi IŞİD’in Suriye’nin kuzeyinde askeri ve siyasi birliğinin önündeki en önemli engel kalkmış olacaktı. Zira IŞİD’in elinde bulundurduğu iki şehir olan Jerablus ve Tell Abyad arasında Kobane bulunuyor. Kobane’yi düşürüp bölgeye “Ayn El İslam” ismini verebilselerdi, şüphesiz bugüne kadar hasmane bir tutum görmedikleri  Türkiye sınırını domine etme imkanı bulabileceklerdi; ancak Kobane’deki yenilgi suya atılan taşın yarattığı etkiye benzer bir etki ortaya çıkarttı. IŞİD’in “başkenti” Rakka kuzeybatıdan Kobane; kuzeydoğudan Serekaniye; güneyden Esad’ın ele geçirmek üzere olduğu Al-Taybah ve doğudan Esad’ın kontrolü büyük ölçüde sağladığı Deir Ez Zor tarafından kuşatıldı. Tell Abyad ve Jerablus’u kaybetmeleri durumunda ise Rakka çemberi iyice daralacak. Daha önce bolsevik.org’da yayınladığımız “Yenilmez IŞİD Artık Yeniliyor Mu?” başlıklı yazıda sıraladığımız nedenlerden dolayı IŞİD’in sahadan tamamen silinmesi zor görünüyor; fakat Rakka’nın kaybedilmesi IŞİD’in ciddi ölçüde sınırlandırılması anlamına gelecektir.

                                                Çekilirken Katlediyorlar

IŞİD çekilmesine çekiliyor ama terk ettiği topraklardan geriye büyük bir enkaz bırakıyor. Kendi düşüncesinde olmayan insanları kaçırıyor, yakıyor, katlediyor. En son dün Suriye İnsan Hakları Gözlemevi 90 Süryani’nin IŞİD tarafından kaçırıldığını açıklamıştı. Ancak bugün (25 Şubat) güncellenen rakamlarla birlikte şu anda IŞİD’in kaçırdığı Süryani sayısı yaklaşık 150. Rakamlar her gün artabilir. Zira savaşın yaşandığı Hasekiye’de çok sayıda Süryani bulunuyor. Sadece Süryaniler değil; Sünni Müslümanlar, Kürtler, Ermeniler kısacası bölgedeki tüm halklar IŞİD’in hedefinde. Emperyalizmin yarattığı katil IŞİD, 2014 Kasım ayına kadar sadece Suriye’de bin 500 kişiyi öldürdü. Öldürülenlerin 879’u sivil. Bunlardan 700’ünün sırf Şii oldukları için katledildiği biliniyor. Kasım ayından bu yana ise toplamda 3 bine yakın kişinin IŞİD tarafından öldürüldüğü tahmin ediliyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!