/ Güncel / Marksist Forum Başarıyla Gerçekleştirildi

Marksist Forum Başarıyla Gerçekleştirildi

on 14 Nisan 2013 - 21:45 Kategori: Güncel, SEP Girişimi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
14 Nisan, 2013

 

Ankara’da dün başlayan Marksist Forum bugün yapılan üç oturumun ardından sona erdi. “Ortadoğu’da Devrim ve Savaş Dinamikleri”, “Türkiye’de İşçi Sınıfı ve Sendikalar”, “Marksizm ve Edebiyat” konulu oturumların ardından yapılan müzik dinletisi ile forum sona erdi. Forumun ikinci günü oturumlara ortalama 60-65 kişi, totalde de 80’nin üzerinde kişinin katılımıyla gerçekleşti.

İlk oturumda Marksist Bakış yazarı Emre Başer’in sunumuyla “Ortadoğu’da Devrim ve Savaş Dinamikleri” tartışıldı. Arap Baharını ve ardından gelen süreci, Suriye ve Libya’da yaşanan durumu özetleyen Başer Tunus ve Mısır özelinde devrimin çalılığının hala sürdüğünü belirtti. Arap Baharı komplo mu tartışmalarının Müslüman Kardeşler karşıtı isyanlardan sonra bittiğini hatırlatan Başer’in sunumunun ardından yapılan tartışmalarda tüm katılımcılara ‘Arap devrimcileri ile irtibatın ve dayanışmanın özellikle sosyal medya kanalıyla artırılması’ çağrısı dikkat çekti. Yapılan tartışma ve soru-cevap bölümünün ardından oturum erdi.

İkinci oturumda sunum gerçekleştiren sendikacı Erol Soğancı, Türkiye işçi sınıfının doğuşundan bugüne kadar ki mücadelesini özetledi. Ardından kendi deneyimleri eşliğinde son 30 yıllık sendikal mücadeleyi anlatan Soğancı, sendikaların görünürdeki kimliklerine aldanmamak gerektiğini belirtti. Katılımcılar tarafından büyük beğeni alan sunuşun ardından soru – cevap ve tartışma bölümüne geçildi.  Bu bölümde söz alan konuşmacılar sendikal hareket açısından taşeron işçilerinin nasıl bir konumda olduğunu tartıştılar. Oldukça verimli geçen tartışmanın ardından son oturuma geçildi.Forumun son oturumunda ODTÜ Marksist Fikir Topluluğu’ndan Derya Koca, “Marksizm ve Edebiyat” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Koca, sanatın doğuşundan bugüne kadarki evrimini inceledi. Ardından modern sanat akımlarını, özellikle Rus edebiyatı ve devrim üzerine yaptığı tartışmaların ardından sunuşu sonlandırdı. Soru – cevap ve tartışma kısmının ardından oturum sona erdi.

Oturumların ardından yapılan müzik dinletisinin ardından iki günlük, dolu dolu geçen  forum sonlandı.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı