/ Güncel / Marksist Forum Başarıyla Tamamlandı

Marksist Forum Başarıyla Tamamlandı

on 20 Nisan 2015 - 16:56 Kategori: Güncel, SEP Girişimi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Marksist Forum 2 Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz Marksist Forum oldukça canlı geçti. 18 Nisan Cumartesi yoğun katılımla açılışını gerçekleştirdiğimiz Marksist Forum, sunumunu Derya Koca’nın gerçekleştirdiği 100. Yılında Ermeni Soykırımı söyleşisiyle başladı.

Günün ikinci söyleşisinde “Emekçileri Okumak” kitabının yazarları Yasin Durak, Akın Bakioğlu ve Feray Artar edebiyatın öne çıkan isimleri olan Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz gibi önemli yazarların eserlerinde yansıttıklarını yalın bir dille anlattı. Akın Bakioğlu edebiyatın fazla bilinmeyen ancak mutlaka okunması gereken “işçi sınıfının yazarı” Mehmet Seyda’yı anlattı.

İlk günün son oturumunda Güneş Gümüş, “Türkiye’de Yeni Rejim Tartışmaları” başlıklı sunumu gerçekleştirdi. Gümüş, AKP’nin “Yeni Türkiye” tahayyülünün nasıl olduğunu ve seçimlere gidilirken öne çıkan tartışmalara değindi. Sunumun ardından soru-cevap kısmıyla konu verimli bir şekilde derinleştirildi.

Marksist Forum’un ikinci gününde de oldukça önemli konu ve konuklar vardı.İkinci günün ilk oturumunda OKDE-Spartaküs üyesi Nicolas Strolou forumumuza Yunanistan’dan katılarak Syriza iktidarını nasıl okumamız gerektiğini, Yunanistan’daki son durumu ve dayanışmanın önemini anlattı.

İkinci günün ikinci oturumu 15.30’da “Kentsel Dönüşüm Ve Yoksulluk” konu başlığıyla başladı. Söyleşide Yolunda A.Ş filminin ekibi kentsel dönüşümün sonuçlarını oldukça canlı bir şekilde aktardı

Marksist Forum’un son oturumunda  Veli Umut Arslan 21. Yüzyılda Lenin’in güncelliği başlıklı sunumu gerçekleştirdi. Arslan, kriz anlarında devrimci alternatiflerin yaratılmasının önemine ve kitleleriMarksist Forum 3 harekete geçirecek uzun erimli mücadelenin dinamiklerine dikkat çeken sunumu gerçekleştirdikten sonra bu yıl beşincisini başarıyla gerçekleştirdiğimiz Marksis Forum soru-cevap kısmının ardından kapanış konuşmasıyla bitti.

Forumun ardından coşkusunu yitirmeden Meşrutiyet Caddesi’nde toplanan SDH’liler yolu trafiğe kapatarak Konur Sokak üzerinden Karanfil sokağa yürüyerek AKP’nin yasaklarına ve baskılarına meydan okudu ve Sosyalizm şiarını yükseltti. Son olarak Karanfil sokakta Spartaküs Kültür-Sanat önünde devrim halayları çekilerek 2 günlük forum süreci başarıyla sonlandırıldı.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!