/ Güncel / Marmara Depremi Kapıda; AKP Hâlâ Dalga Geçiyor!

Marmara Depremi Kapıda; AKP Hâlâ Dalga Geçiyor!

on 26 Ağustos 2017 - 18:26 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Üsküdar Kirazlıtepe’deki kentsel dönüşüm projesinin tanıtım toplantısında “Deprem kapıda. En geç 2030’a kadar İstanbul’u vurabilir. Marmara’da bir deprem bekleniyor. Bu deprem en az 7 şiddetinde olacak” dedi. Olası depremle ilgili hükümetin çözümüne dair ise şunları söyledi; “Bire bir vermeye çalışacağız. Onları mahallerinden çıkarmayı asla düşünmüyoruz. O yeni yapılar ortaya çıktığında herkesin şunu bilmesi lazım. Eski evinin değeri 1 ise yenisi yapıldığında evinin değeri en az 3 olacak.”

Sondan başlayalım. Bakan Özhaseki, insanların mahallerinden zorla çıkartılmayacağını söylüyor; fakat AKP döneminde Ayazma Projesi kapsamında mağdur edilmeyeceğine dair defalarca sözler verilen insanlar mağdur edildi. Zorla evlerinden çıkartıldılar. Mahalledeki 1730 aile sokağa atıldı. (*)

Gelelim deprem konusuna. Deprem doğal bir olay. Engellemenin bir yolu yok; fakat olası bir depremde yaşanacak can kaybını aşağı çekmenin birçok yolu var. AKP öyle mi yapıyor? Hayır! Tam tersine dağı, taşı, ovayı, ormanları, doldurulan sahilleri imara açıyor. Üstüne üstlük, yeni rant alanları için insanları depremle korkutup istediklerini elde etmeye çalışıyor. 

Özhaseski, yeni binaların depreme karşı korunaklı olacağını imâ ediyor. (**) Gerçekten öyle mi? TOKİ’leri ele alalım. TOKİ, depreme dayanıklı olsaydı, Samsun’un Canikli ilçesinde 12 insana mezar olur muydu? Kayalık zeminlere değil, yumuşak araziye yapılan TOKİ konutlar Van depreminde can almadı mı? Yeni yapılan diğer binâlarla ilgili içimizi rahatlatacak raporlar paylaşıldı mı? 

Bir örnek verelim: CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran 2013 yılında bir araştırma raporu yayınladı. (***) Söz konusu rapora göre, 2003-2013 döneminde inşaat izni alınan toplam bina sayısı 1 milyon 15 bin 689 olurken inşaatı tamamlanıp satılan ve oturma izni alınan bina sayısı 757 bin 700 düzeyinde kaldı. Bugün bu rakamın hangi düzeyde olduğunu bile bilmiyoruz!

“Kader” diyerek Soma’daki işçileri katleden AKP’li muktedirler, yaklaşmakta olan Marmara depreminden sonra da aynı şeyleri söyleyecekler. Şimdiden söylüyoruz: Soma nasıl ki kader değil katliamsa, olası Marmara depreminde gerçekleşecek ölümlerin  AKP’nin inşaat projelerinden kaynaklanacağını bilmek gerekiyor. AKP, İstanbul’u 14 yıldır yapılandırıyor. Bakan Özhaseki, 14 yıldır yapılanlar AKP’nin sorumluluğunda değilmiş gibi şikâyet edip yeni dönüşümlere ihtiyaç olduğunu söylüyor. Duyan da AKP’nin iktidarda değil muhalefette olduğunu sanacak!

https://ayazmamagdurlari.wordpress.com/ (*)

http://www.milliyet.com.tr/bakan-ozhaseki-2030-a-kadar-ekonomi-2509018/ (**)

http://www.milliyet.com.tr/oran-insaat-sektoru-patlama/ekonomi/detay/1754462/default.htm (***)

bolsevik.org

 

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

Sosyalizm Kazanacak!