/ Güncel / METAL DİRENİŞİ GÜNLÜĞÜ – 29 Mayıs

METAL DİRENİŞİ GÜNLÜĞÜ – 29 Mayıs

on 29 Mayıs 2015 - 14:41 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

res 2Renault, Tofaş, Mako, Ototrim’de anlaşma sağlanarak üretimin yeniden başlamasının ardından direniş yayılarak devam ediyor. Bu gece Bursa’daki sendikasız olan Er Metal işçileri ile İzmit’teki Dytech işçileri de üretimi durdurarak patrona taleplerini iletti.

ER METAL: Bursa’daki Er Metal işçileri gece vardiyasında üretimi durdurdu. Er Metal işçisi “CEO zam sözü verene kadar üretim yok” diyerek taleplerini şöyle sıraladı:
-Saatlik 2 TL zam
-Bayram paralarında artış
-İkramiyelerde artış

Er Metal işçilerinin talepleri sabahın erken saatlerinde fabrika yönetimi tarafından kabul edildi.

DYTECH: İzmit’teki Dytech işçileri diğer fabrikaların talepleriyle ortaklaşarak Türk Metal’in fabrikadan gönderilmesi ve ücretlerde zam isteyerek yine bu gece vardiyasında üretimi durdurdu. Fabrikaya gelen Türk Metal şube temsilcisine sırtlarını dönen işçiler, alkışlarla Türk Metal’i protesto etti.

HP PELZER PİMSA OTOMOTİV: İzmit’te Pelzer Pimsa işçileri de gece vardiyasında sabahın erken saatlerinde üretimi durdurma kararı aldı. Pelzer Pimsa yönetimi bugün üretim olmayacağını duyurarak diğer vardiyaların fabrikaya gelmesinin önüne geçmeye çalıştı. Pelzer Pimsa işçileri Türk Metal’den istifa sürecini başlattı.

FORD OTOSAN: Kocaeli-Gölcük ve Eskişehir-İnönü fabrikalarında üretimi durduran işçiler, direnişi sürdürüyor. Patronun talepleri kısmen kabul etme önerisine hayır diyen Ford işçileri, Gölcük fabrikasında işten atılan 2 arkadaşlarının geri alınmasını ve diğer taleplerinin kabul edildiği bir sözleşme hazırlanmasını istiyor.

TÜRK TRAKTÖR: Sakarya ve Ankara’da üretimi durduran Türk Traktör işçileri baskılara rağmen direnişten geri adım atmıyor. Ankara’da yönetimin bugün işbaşı yapılacağına dair “emri”ne rağmen sabah vardiyasında fabrikaya 50 civarı işçinin girdiğini söyleyen direnişçi işçiler, bu sayıyla üretimin sürdürülemeyeceğini belirtiyor.

CMS: İzmir CMS işçileri dün Türk Metal’den istifa sürecini başlatmışlardı. CMS işçileri bugün kitlesel bir şekilde istifa ederek bir adım daha atacaklar.

ORS ve Arçelik’te de istifa süreci tamamlanmak üzere.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!