/ Güncel / Metro Market İşçileri Dayanışmaya Çağırıyor!

Metro Market İşçileri Dayanışmaya Çağırıyor!

on 17 Ocak 2017 - 13:09 Kategori: Güncel, Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Metro Grosmarket’te 2016 yılında Sosyal-İş sendikası ile işveren arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine sendika grev kararı almıştı. Sendikanın başlattığı yasal grev sürecinde çalıştıkları Kozyatağı’ndaki markette grev kararının asılmasına ve duyurulmasına katkı sunan 6 işçi “iş yerinin huzurunu bozmak” iddiasıyla işten çıkarılmıştı.

Metro’nun bu hukuksuz işten atmasına karşı mücadele eden işçiler, yasal haklarının kullanarak dava açmıştı. İşçilerin davası yarın başlayacak. Aralarında Metro market işçilerinin de olduğu Market ve Mağaza Çalışanları Dayanışma Ağı, yarın görülecek dava için 09.30’da Kartal Adliyesi’ne çağrı yaptı.

Market ve Mağaza Çalışanları Dayanışma Ağı’nın sosyal medya hesabından yayınlanan dayanışma çağrısı şöyle:

“Geçtiğimiz aylarda Metro toptancı marketler zincirinin Kozyatağı şubesinde çalışan ve gayri meşru bir şekilde işten atılan arkadaşlarımızın yanındayız.

Mart 2016’da Sosyal – İş sendikası ve Metro grosmarket patronlarının temsilcileri arasında başlayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri Ağustos ayında Metro’nun dayatmış olduğu düşük ücretler ve sosyal haklardaki kesintiler nedeniyle tıkandı. Bunun üzerine Sosyal- İş sendikası işçilerin en temel hakkı olan grev kararı aldı ve grevin kararı yazısı tüm iş yerlerine asıldı. Bu yasal ve meşru zeminde Kozyatağı şubede yürüttükleri sendikal faaliyet neticesinde grev kararı yazısını iş yerlerine astıkları için “iş yerinin huzurunu bozmak” gerekçesiyle altı arkadaşımız işten çıkarıldı.
Açık bir şekilde suç işleyen ve yasaları hiçe sayan Metro’ya karşı hakkını arayan ve aynı zamanda meseleyi yargıya taşıyarak dava süreci de başlatan işçi kardeşlerimizin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz. Bu dava sadece işten atılan arkadaşlarımızın değil bu sektörde çalışan ve aynı dayatmalardan; düşük ücrete ağır koşullarda çalışmaya, sosyal haklardan mahrum bırakılmaya, mobbingle, keyfi olarak işten çıkartılmaya karşı mücadele eden tüm çalışanların, emekçilerin davasıdır.
Market ve Mağaza Çalışanları Dayanışma Ağı olarak Çarşamba günü (yarın) saat 09.30’da, Kartal Adliyesinde işten atılan arkadaşlarımızın yanında olmaya, dayanışmaya, davanın takipçisi olmaya tüm emek dostlarını davet ediyoruz.
İşçi düşmanı bu şirketin son günlerde başlattığı reklam kampanyasında vurgulandığı gibi zor koşullarda çalışan ve “kolay vazgeçmeyen” Metro çalışanları, hakkını ararken de vazgeçmeyecek!”
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!