/ Güncel / MFTF’den İstanbul Paneli

MFTF’den İstanbul Paneli

on 6 Kasım 2016 - 21:06 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Marksist Fikir Toplulukları Federasyonu, bugün İstanbul’da “68’den Bugüne Üniversiteler ve Gençlik Hareketleri” başlıklı bir panel gerçekleştirdi. Panelde dört üniversiteden MFTF temsilcileri konuştu.

Son haftalarda giderek artan baskıya ve hukuksuzluğa karşı, diktaya karşı umutsuzluğa yer olmadığı çağrısıyla başlayan panelin ilk konuşmasını Boğaziçi Üniversitesi MFT üyesi Tilbe Akan gerçekleştirdi. Tilbe yoldaş “Dünyada ve Türkiye’de 68 Hareketi” başlıklı bir sunum yaptı. Sunumunda özellikle Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşanan 68 mücadeleleri ele aldı. 68 hareketindeki gençliğin ve emekçilerin birlikte mücadele deneyimleri paylaşıldı. Sunumun ardından MFTF’nin hazırladığı “68 Mini Belgeseli” izletildi.

İkinci oturumda İTÜ MFT üyesi Caner FayzaOHAL ve Üniversitelerde Yapısal Dönüşüm” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Yoldaş sunumunda 12 Eylül’den sonraki akademiye yönelik saldırılar ile AKP’nin OHAL döneminde akademiye yönelik gerçekleştirdiği saldırılar arasındaki benzerliği ele aldı. Akademisyenler, öğrenciler ve öğrenci kulüpleri üzerindeki baskılar ve üniversite yönetimlerinin siyasi iktidarın hegemonyasına sokulma çabaları tartışıldı. Ayrıca üniversitelerdeki 50d mücadelesi, üniversitelerdeki sermaye lehine gerçekleşen dönüşümler konuşuldu.

Panelin “Nasıl Bir Gençlik Hareketi?” başlıklı üçüncü konuşmasını Marmara Üniversitesi MFT üyesi Elif Ceren Altunay yaptı. Elif yoldaş sunumuna, son yıllarda Avrupa ve dünya çapında gerçekleşen protesto hareketlerinde gençliğin rolü ve örgütsüzlüğün yaratmış olduğu dağınıklığı ele alarak başladı. Ardından bugün gençlik hareketinin nasıl şekillenmesi gerektiği üzerine tartışıldı. Temel olarak sınıf eksenli, enerjik, dar grupçu olmayan ve somut kampanyalarla geniş kesimlere ulaşan bir gençlik hareketi ihtiyacı konuşuldu.

Son oturumda ise İstanbul Üniversitesi MFT üyesi Engin Kara21. Yy Gençliğini Marksizme Kazanmak” üzerine bir konuşma yaptı. Kapitalizmin ve kapitalizm tarafından yaratılan toplumsal krizlerin içinde yaşadığımız dönemde hala güncel olduğunu vurgulayarak başlayan yoldaş, dünyada ve Türkiye’de genç kuşakların önünde sistem içi bir çıkış yolunun kalmadığını açıkladı. Sistemi hedef alacak bir devrimci mücadelenin güçlü bir şekilde örgütlenmesi için Marksist fikirlerin genç kuşağa ulaştırılması gerektiğini belirtti bunun nasıl gerçekleşeceği üzerine tartışma yürütüldü.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!