/ Güncel / Devlet Yine Katliamı Seçti!

Devlet Yine Katliamı Seçti!

on 31 Mart 2015 - 22:37 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

yazı içiBugün Çağlayan Adliyesi’nde Berkin Elvan’ın katledildiği davaya bakan ancak katleden polislerin kask numarası belli olduğu halde söz konusu polislerle ilgili işlem yapmayan Savcı Mehmet Selim Kiraz DHKC militanları tarafından rehin alındı. İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok 16.30 sıralarında eylemcilerle müzakerelerin sürdüğünü açıklamıştı ancak bu açıklamadan yaklaşık dört saat sonra DHKC’lilere yönelik operasyon yapıldı. Eylemi gerçekleştiren militanlarla müzakerelerin sürdüğü anda gerçekleştirilen katliamda iki eylemci katledilirken Savcı Mehmet Selim Kiraz da ağır yaralandı.  Yaklaşık 9 saat süren eylemde eylemcilerin zaman zaman yayınlanan ses kayıtlarında dile getirdikleri 5 talep şöyleydi: “1) Berkin Elvan’ı katleden polislerin canlı yayına çıkarak itirafta bulunmaları 2) Polislerin halk mahkemelerinde yargılanmaları 3) Bugün kadar, Berkin Elvan için yapılan eylemlere katıldıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan, işten atılan, tutuklanan herkesin suçlamalarının kaldırılması 4) Bu üç saatin ardından güvenli bir şekilde ayrılmalarının sağlanması 5) Oluşturulacak bir heyetle iletişim Kurmak… Oluşturulacak heyette bulunmasını istedikleri kişiler: Ümit Kocasakal, Sezgin Tanrıkulu, ÇHD’den bir avukat, Halk Meclislerinden bir kişi.”

Müzakereler devam ederken eylemciler taleplerini bire indirdi. Eylemcilerin tek talebi Berkin’in katillerinin canlı yayında açıklanmasıydı; ancak bu talebin açıklanmasından kısa süre sonra operasyon gerçekleştirildi. Görgü tanıkları içeriden çok yoğun silah sesleri duyulduğunu belirtti. Müzakereler devam etseydi ve talebin gerçekleştirileceği teminatı verilseydi eylemciler eylemine son verecek ve kan akmayacaktı; ne var ki devlet yine katliam yolunu seçti!

Belirtmek gerekir ki burjuva devlet aygıtına verilecek en büyük zarar üretimden gelen gücün kitlesel eylemleriyle mümkün olacaktır. Bu da ancak proleter devrim için mücadelenin kızıllığını ayyuka çıkartmakla gerçekleştirilebilir! Hayatını devrimci mücadele için feda edecek kadar yiğit olan devrimciler bu cesaretlerini kitle mücadelesinin içerisinde göstermelidir. Zira burjuva devlet aygıtının sistemli saldırılarıyla başa çıkmanın tek yolu budur. Hayatını devrimci mücadele için feda edecek cesarete sahip yiğit devrimcilerin kitle mücadelesine katacakları çok önemli şeylerin olduğu mutlak bir gerçektir; devletin katliamlarına karşı bireysel ses devlet tarafından kolaylıkla susturulabilir; ancak kitlelerin haykırışı burjuva devlet aygıtının her kurumunda yankılanacaktır.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

Sosyalizm Kazanacak!