/ Güncel / Newroz Birçok Kentte Çoşkuyla Kutlandı

Newroz Birçok Kentte Çoşkuyla Kutlandı

on 17 Mart 2013 - 21:24 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
17 Mart, 2013

 

Geçtiğimiz sene Newroz kutlamalarını şiddetle bastırmaya çalışan AKP iktidarı, Kürt halkının örgütlü mücadelesiyle açtığı yolda geri adımlar atarak süreçte biraz daha ılımlı tutum takındığını göstermeye çabalarken; Ortadoğu’nun özgünlüğünde gerçekleşen Emperyalist işgalin yarattığı yeni duruma ayak uydurmanın da peşinde bir yandan. Barışın taraflarından biri(!) olma gayretiyle davranan iktidar merciin çabalarının arka planındaysa bugüne kadar cezaevlerinde, işyerlerinde ve pek çok alanda bedel ödemiş bir halka seçim yatırımları doğrultusunda sempatik lider görüntüsü vermek olduğunun da altını çizmek gerekiyor. Kürt halkının bölgede yaşanan savaş gerçekliğiyle siyaset denkleminde boyut atlayan konumu, Türkiye ve Ortadoğu genelinde farklı değerlendirilmek zorunda kalırken; uzun zamandır mücadelesi verilen anadil, özerk yönetim gibi taleplerin de ciddiye alınması bakımından bölgede özel olarak rol çalmak isteyen AKP adına yüzleşmek durumunda kaldığı bir gerçekliği yansıtıyor. Ve bu şekillenişin etkisiyle kutlanan 2013 Newroz’u,  barışın, halkların kardeşleşmesinin ve ortak yaşam söylemelerinin bir kez daha ağırlık kazandığı coşku şölenine dönüştürüldü. Bazı şehirlerde Newroz kutlamalarına yönelik faşist saldırılar gerçekleştirildi.

Newroz Kutlamalarına Faşist Saldırılar

Sakarya’da Newroz kutlamalarının ardından alandan ayrılan kitleye faşistler taş ve sopalarla saldırdı. Saldırıda 7 kişi yaralandı. 25 yaşındaki Halil Katak’ın durumunun ağır olduğu belirtiliyor. Yaralananlar arasında bulunan Özkan Yılmaz, Gökhan Yılmaz, Suna Öztan, Kamuran Yıldız, Recep Yokyazı, Naci Bozkurt’un hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındığı öğrenildi.

Kocaeli’nde ise Newroz kutlamalarına yönelik bir saldırı gerçekleşti. Ellerinde bayraklarla 200 kişilik grup Newroz kutlayan kitleye saldırmaya çalıştı. Polisin müdahale etmemesi üzerine alanda bulanan kitle taşlarla karşılık verdi.

Erzurum’da ise ANF’nin haberine göre “Öcalan’a özgürlük Kürtlere statü” şiarıyla yapılan Newroz kutlamasının sonlarına doğru faşist bir grup alana doğru yürüyüşe geçti. Polis, miting alanı ile faşistler arasında barikat kurdu. Faşistlerin saldırıya devam etmesi üzerine polis tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahale etti. Ülkücülere tepki gösteren kitleye de polis gaz bombası attı.

Ankara’da Newroz Kutlaması

Ankara’da Newroz kutlamaları için Toros Sokak’tan Kolej meydanına bir yürüyüş gerçekleştirildi. Emek örgütleri, aralarında SDH’nin de olduğu siyasi parti ve örgütler ve demokratik kitle örgütleri mitingde yerini aldı.

SDH’lilerin ‘Yaşasın Kürt ve Türk Emekçilerin Mücadele Birliği’ pankartıyla ve yerini aldığı mitingde BDP Muş milletvekili Sırrı Sakık bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmaların ardından yerel sanatçılar sahne aldı. Türkülerin ve halayların ardından eylem sonra erdi.

İstanbul’da Coşkulu Newroz

Pek çok ilde kutlanan Newroz, İstanbul’da sabah saatlerinde başlayarak 10 binlerin Kazlı çeşme alanına akın akın gelmesiyle akşam saatlerine kadar sürdü. BDP’nin örgütleyiciliğinde gerçekleşen miting de devrim şehitleri için saygı duruşu gerçekleştirilirken, Pariste katledilen üç PKK’li kadın için konuşmalar yapıldı. SDH’liler eyleme “Zafere Kadar Sürekli Devrim” pankartıyla katıldı.Eylemden sonra Zeytin ara sokaklarında eylemden dağılanlara yönelik bıçaklı saldırılar gerçekleştiği öğrenildi. Saldırıda 6 kişi yaralandı. 2 kişinin durumu ağır.

Halaylar ve yoğun coşkuyla geçen bu Newroz, Kürt halkının barışa duyduğu istem ve akabinde talep ettiği özgürlüklerin büyük bir inançla sahiplenilmesi bakımından önemli bir yerde duruyor. Sık sık Öcalan’ın Newroz mesajının sahneden kitleye dinletilmesi, kalabalıkların coşkunluğunu arttırırken bir kez daha gösteriyor ki, Kürt siyasal iradesinin tartışmasız en yetkin figürü Kürt halkı üzerinde ki etkisini korumaya devam ediyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!