/ Güncel / ODTÜ’den Diktatöre: “Defol Git!”

ODTÜ’den Diktatöre: “Defol Git!”

on 25 Şubat 2014 - 17:14 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
25 Şubat, 2014

Adına tarihi yolsuzluk skandalı denen 17 Aralık operasyonunda ortaya çıkan meblağayı sollayan kasetler dün geceden itibaren internet ortamında dolaşmaya başladı. Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasındaki konuşmalarda erit erit bitmez büyüklükte bir servetin  can havliyle kurtarılma operasyonuna tanıklık ettik.

Ortaya çıktığı andan itibaren büyük yankı uyandıran bu kayıtlar belli ki cemaatin kozlarından birisi olarak saklanıyordu. Yerel seçimler öncesi AKP’nin yıpratılması için servis edildi. Bu skandalların ortaya çıkması emekçi sınıflar açısından büyük bir kavganın davetiyesi olarak algılanmalıdır. Bugün ülkenin on ayrı şehrinde sokağa taşan öfke umut verse de büyütülmesi gereken bir hareketin başlangıcı olarak görülmelidir.

Bugün o öfkenin sokağa taştığı yerlerden birisi de ODTÜ idi.  Aylarca devam eden mücadeleye karşın büyük bir polis terörü ile ODTÜ ormanlarını katlederek yapılan ODTÜ yolunun (Melih Gökçek’in 1071 Malazgirt Bulvarı adını koyduğu) bugün açılışı vardı. Açılışa günler öncesinden reklam panolarına boy boy ilanlar astırarak hazırlanan Gökçek Erdoğan’ı da açılışa çağırmıştı. Ve ODTÜ’yü  adeta düelloya davet etmişti. ODTÜ’lüler de forumlarda aldıkları karar ile açılışın yapılacağı yere yürüme kararı almıştı.

Tayyip Erdoğan’ın kasetinin ortaya çıkmasının, eylemden bir gece öncesine denk gelmesi anında bu eylemin niteliğini de önemini de değiştirdi. Belki de ortalama bir katılımın olacağı olan eyleme büyük bir kalabalık katıldı.

Sabah erken saatlerden itibaren okulda yapılan çalışma ile ODTÜ’lüleri eylem çağıran afiş ve bildiriler etkili bir şekilde kullanılırken diğer üniversitelerden katılım da sağlandı. Yürüyüşün başladığı yer olan İngilizce Hazırlık Bölümü önünde neredeyse adım atılamayacak kadar yoğun bir kalabalık Erdoğan’a duyulan büyük öfkenin bir yansımasıydı. Başbakanın, AKP grup toplantısını gençlik kolları ve geçiştirmeci “komplo” söylemiyle halkı aptal yerine koyması,  AKP’nin pişkinlik düzeyinin gençliğe “Artık yeter” dedirttiğine bugün ODTÜ’de bir kez daha şahit olduk. Binden fazla kişi ile başlayan yürüyüşte ODTÜ emekçileri, öğrencileri ve akademisyenleri ile 100. Yıl Mahallesi İnisiyatifi vardı. Önce Fizik Bölümü önünde Armutlu’da, ODTÜ’ye destek eyleminde polis tarafından katledilen Ahmet Atakan için bir fidan dikildi. Ardından Açılış alanına doğru yürümek üzere A4 kapısına yürüyen kitleyi, saatler öncesinden kampüsü ablukaya almış olan TOMAlar, akrepler, çevik kuvvet ve helikopter karşıladı.  Yürüyüşe barikat kuran polis saatlerce plastik mermi, kimyasal su, biber gazı ve ses bombası ile saldırsa da karşısındaki öfkeli ve canlı kitle uzun süre sloganlarla direnmeye devam etti.  Polise havai fişek, taş ve barikatlarla karşılık verildi.

Açılışın bitmesinin ardından polis direnişçilere büyük bir saldırı yaparak çok hızlı bir şekilde geri çekildi. Polisin çekilmesinin ardından üniversite kapsının hemen yanında 1071 Malazgirt Bulvarı’nın  üzerindeki üst geçitteki Melih Gökçek ve Ankara Büyükşehir Belediyesi pankartlarını imha eden gençlik kendi pankartları ile protestoyu devam ettirdi.  Üst geçitte  ve yolun kenarında sloganlarla bekleyen gençliğe yoldan geçmekte olan yüzlerce araçtan kornalarla ve alkışlarla destek geldi. Kampüse geri dönen ODTÜ’lüler  yurtlar

bölgesinde bir basın açıklamasıyla eylemi sonlandırdı.

Bugün Marksist Fikir Topluluğu’nun ve Sürekli Devrim Hareketi’nin de ODTÜ’nün diğer bileşenleri ile bütün gücüyle örgütlediği bu eylem toplumsal muhalefet adına bir moral kaynağı yaratmıştır. ODTÜ’de başlayan eylem, tüm ülke için büyük yolsuzluğa ve AKP’ye karşı “DİKTATÖR DEFOL GİT” diyen bir harekete evrilmelidir. Biliyoruz ki vurguncu diktatöre karşı biriken öfke ODTÜ’de olduğu gibi  ülkenin her yerinde emekçilerde de mevcuttur.  Yeni bir Gezi dalgası, artık hiçbir meşruiyeti kalmamış olan diktatöre son darbeyi indirecektir. Bu durumda büyük bir özgüven kazanacak olan kitleler ve sol adına umutlu günler bizleri bekliyor olacak!

ODTÜ Marksist Fikir Topluluğu şu bildiriyle eyleme katılma çağrısı yapmıştı;

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!