/ Güncel / Öğretmenler Günü’nün Utanç Tablosu: Atanamayan Öğretmenler

Öğretmenler Günü’nün Utanç Tablosu: Atanamayan Öğretmenler

on 25 Kasım 2014 - 16:52 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

1981’den itibaren Türkiye’de kutlanmaya başlayan Öğretmenler Günü’nde eğitim sistemi için büyük bir utanç kaynağı olan atanamayan öğretmenler sorunu tekrar gündeme geldi.

Son yapılan araştırmalara göre atanamayan öğretmenlerin sayısı İzlanda’nın nüfusunu geçti. Son mezunlarla birlikte Eğitim ve Fen Edebiyat fakültelerinden mezun olup mesleğini yapamayan öğretmenlerin sayısı 330 bini buldu. Öğretmenler bu sayıyla 320 bin nüfuslu İzlanda’yı geride bıraktı.

AKP hükümeti, yeni yılda 15 bin öğretmen ataması yapacak. Özellikle branş öğretmenlerinin atama sıkıntıları gündeme gelirken Din Kültürü öğretmenlerinin atama sayılarında ilk sırada olması dikkat çekti. 3405 kadroyla Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, sınıf öğretmenliği ve İngilizceden sonra en çok ataması yapılacak olan üçüncü branş.

Ataması yapılmayan öğretmenler çok ciddi psikolojik sıkıntılarla da yüz yüze kalabiliyor. Bugüne kadar 40 atanamayan öğretmen intihar ederek hayatını kaybetti.

Ayrıca hasbelkader atanabilen öğretmenlerin de sorunları bitmiyor. Eğitim-İş Sendikası’nın yaptığı ankete göre katılımcıların yüzde 73’ü gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle mesleğine motive olamadığını, yüzde 61’i gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığını, yüzde 69’u ise daha çok para kazanacağı bir iş imkanı olursa öğretmenliği bırakacağını dile getirdi.

Eğitim-Sen Genel Merkezi 24 Kasım vesilesiyle yaptığı açıklamada en yüksek öğretmen maaşının(1/4) 2.422 TL olduğunu söyleyerek son 12 yılda öğretmen maaşındaki erimeleri dile getirdi. Açıklamada eğitim emekçilerinin üçte ikisinin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdürebilmek için ek işler yapmak zorunda bırakıldığına, özellikle öğretmenlerin satın alım gücünün belirgin bir şekilde azaldığına dikkat çekildi.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!