/ Güncel / OHAL’in Dördüncü ve Beşinci KHK’ları

OHAL’in Dördüncü ve Beşinci KHK’ları

on 17 Ağustos 2016 - 23:36 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Pazartesi akşamı Bakanlar Kurulu toplantısı çıkışında açıklama yapan Numan Kurtulmuş’un duyurduğu iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) bugün Resmi Gazete’de yayınlandı.

670 Sayılı KHK ile TSK, Sahil Güvenlik ve Emniyet’ten ve çeşitli kamu görevlerinden toplam 2692 personel görevden atıldı. 2010 KPSS’sinde sınav sorularını çaldığı tespit edilenlerin atamaları iptal edildi.

671 Sayılı KHK ile ise TSK’nın pilot ihtiyacını karşılamak üzere dışarıdan ve daha önce görevden ayrılanlardan pilot alımı hakkında kararlar alındı. Genelkurmay Başkanı’nın artık sadece kuvvet komutanlıklarından değil orgeneral ve oramiraller arasından seçileceği kararlaştırıldı. TİB kapatıldı. Koşullu salıverilme için süreli hapis cezalarında infaz edilmiş olması gereken süre cezanın üçte ikisinden yarısına indirildi; koşullu salıverilmesine bir yıl kalanların denetimli serbestlikle serbest bırakılması hükmü, iki yıl kalanlara tanındı.

İşte önemli başlıklarıyla madde madde yeni KHK’ların içerdikleri:

670 Sayılı OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesi:

  • Madde 2: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan 196 personel; Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları’ndan 63 subay, 44 astsubay ve 5 uzman çavuş; Sahil Güvenliği Komutanlığı’ndan 24 personel; Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 2360 personel görevden atıldı.
  • Madde 6: 2010 KPSS’sinde soruları çaldıkları tespit edilen adayların atamaları iptal edildi.
  • Madde 8: Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlar bakımından, şüphelinin aynı olayla ilgili yeniden ifadesinin alınmasının gerektiği durumlarda, bu işlemin OHAL süresince Cumhuriyet savcısı ya da Cumhuriyet savcısının yazılı emri üzerine kolluk tarafındangerçekleştirilebileceği kararlaştırıldı.
671 Sayılı OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesi:
  • Madde 3 ve Madde 6: TSK’nın pilot ihtiyacını karşılamak üzere en az 4 yıllık eğitim veren fakülte veya yüksekokullardan pilot olarak mezun olanlardan dış kaynaktan pilot subay temini yapılacağı; daha önce herhangi bir nedenle TSK’dan ayrılan veya ilişiği kesilen pilot subaylardan istekli olanların uçuş şartlarını taşıması ve başvurularının uygun görülmesi halinde yeniden subay olarak kabul edilerek pilot subay temini yapılabileceği hüküm altına alınmış.
  • Madde 8: Daha önce Kara, Deniz veya Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapmış olan general ve amirallerden seçilen Genelkurmay Başkanı’nın artık herhangi bir general veya amiral arasından seçilebileceği kararlaştırılmış durumda.
  • Madde 22: AKP’nin yıllardır sansür aracı olarak kullandığı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) kapatıldı. Diğer kanunlarda TİB’e yapılan atıflar bundan böyle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) yapılmış kabul edilecek.
  • Madde 26: Artık özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere en az lise veya dengi okul mezunlarından askerlik yapmış olanlar KPSS şartı aranmaksızın fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabilecek. Böylece AKP özel harekatçılar üzerinden, bütün ipleri kendi elinde olan ve kamu istihdam şartlarını taşımayan bir silahlı güç yaratabilecek.
  • Madde 32: Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’a eklenen Geçici 6. madde ile koşullu salıverilme için gerekli olan cezanın üçte ikisinin infaz edilmiş olması şartı, cezanın yarısının infaz edilmesine dönüştürüldü. Ayrıca koşullu salıverilmesine bir yıl kalanların denetimli serbestlikten yararlanması hükmü de genişletilerek, iki yıl süresi kalanların da denetimli serbestlikten yararlanması kararlaştırıldı. Böylece kapasitesinin üzerinde tutuklu ve hükümlü barındıran hapishanelerden 38 bin hükümlüye tahliye yolu açılmış oldu.

Hukuka Marksist Bakış – hukukamarksistbakis.blogspot.com.tr

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!