/ Güncel / Orman Yangını mı? Ranta Açılan Kapı mı?

Orman Yangını mı? Ranta Açılan Kapı mı?

on 8 Ocak 2017 - 13:46 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Sürmene’deki büyük orman yangını büyük bir alanın yok olmasına sebep oldu. Gece saatlerinde başlayan yangın Trabzon-Rize karayoluna kadar indi; öğlen saatlerinde kısmen kontrol altına alınabildi. Bu sıradan bir orman yangını mı? Yoksa yeni bir rant alanına aralanan kapı mı?

Tayyip, Katar emirinin Aralık ayındaki ziyaretinde Karadeniz ormanlarının Arap sermayesinin ilgisini çektiğini ve kendisinin bu durumdan mutluluk duyduğunu şu sözlerle aktarmıştı: “…Hele hele bugün helikopterle Trabzon’un üstünde dolaşırken, kar dolu dağları dolaşırken kendisi de hayran kaldı. ‘Niye burada kayak tesisleri yapmıyorsunuz’ diye de sordu. Temenni ederim ki onlara da kavuşuruz. Onun alt yapılarını da yapmalıyız tabi. Onun için oteller yapmaya da hazır olduklarının müjdesini de ayrıca verdiler…”

Bu orman yangınıyla Tayyip’in bahsettiği kayak tesislerinin ve otellerin altyapısı mı oluşturuluyor? AKP iktidarının geçmişten bugüne yaptıklarına bakıldığında bu ihtimal uzak görünmüyor. Sadece 3 köprü için 896 bin 780 ağaç kesildi. 2002’den 2013’e kadar 3.5 milyon metreküp ağaç yok edildi. Kesilen ağaçların yerine oteller, turistik tesisler, gökdelenler yapıldı. Yüzlerce “şaibeli” yangın da cabası!

Sürmene’deki yangın da bu şaibeli yangınların bir parçası. Kışın ortasında yangın çıkıyor ve binlerce ağaç yok oluyor. Bu yangının sebebi açıklanmak zorunda. Bu alan önümüzdeki süreçte ranta açılırsa Arap sermayesi için ağaçların yakıldığı kesinleşmiş olacak. Sürmene ormanlarında çıkan/çıkartılan yangını unutmamak ve takipçisi olmak çok önemli. Geride kalan ormanlarımızı AKP’den korumanın başka bir yolu yok.  

bolsevik.org

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!