/ Güncel / ÖSYM Yine Şaşırtmadı!

ÖSYM Yine Şaşırtmadı!

on 6 Eylül 2012 - 14:21 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

ÖSYM’den  taptaze bir skandal daha!

Zaten iler tutar yanı olmayan sınavlar ve ÖSYM AKP’nin elinde kuşa döndü! 2 yıl içinde Ali Demir önderliğindeki ÖSYM sekizinci sınavı da yüzüne gözüne bulaştırdı. Üniversite , lise, polislik, TUS sınavlarında cemaatin kadroları için elinden geleni yapan AKP, soruları sızdırmaya, AKP kadrolarını sınavlarla üniversitelere, liselere ve kamu hizmetine sokmaya devam ediyor. Daha hafızalardan bile silinmeyen bir yığın sınav skandalı ortada dururken AKP Ali Demir’i korumuş, sınava girmiş öğrencilerce bizzat sunulan kanıtlar kabul edilmemiş, ‘sehven’ şifre olduğunu kabul edilmiş ancak iktidar bir blok halinde bütün yüzsüzlüğünü takınarak bir adım geri atmamıştı.

Milyonlara varan insanın hayatını  değiştiren sınavları yapan bir kurum olarak bütün imkanlarını AKP’nin ve cemaatin kadrolarını resmen merkezi atama sistemine dönüştüren ÖSYM bu kez de Hakim ve Savcılığa Geçiş Sınavı’ndaki sonuçlar ile bir skandala imza attı ve sınavı bu kez iptal etmek zorunda kaldı. Sınava girenlerce dava edilen sınav sonuçları bu sefer ÖSYM’ye geri adım attırdı.

Sınav sonuçlarına bakacak olursak her şey çok net gözler önüne serilecektir;

Tam dört evli çiftin kağıtları tamamen aynı. Yanlışları bile. Bu çiftler öylesine zeki ki matematik sorularının tamamını  da tek bir işlem dahi yapmadan doğru çözmüşler. İşlem yapanlar da işlemleri neticesinde buldukları sonuçları değil doğru olan şıkkı işaretlemişler! Tek delil de bu değil. Bu zamana kadarki sınavlarda puanlar 65-70 aralığında bir yoğunluk gösterirken bu seneki sınavın geçen senekinden daha zor olmasına rağmen 80 ve üzeri alan sayısı geçen senekine oranla çok çok fazla. Bununla da bitmiyor. 357 adayın belirleyici olarak görülen sorularda yapılan yanlışlar bile aynı. Uzmanlar bunun normal şartlar altında çok düşük bir ihtimalle gerçekleşeceğini söylüyor.

İstatistiki verilerin dışında elbette sınavda derece yapanların kimlikleri de bizlere çok ciddi şeyler anlatacaktır; sınava katılan 1589 kişinin en yüksek alanları kim dersiniz? AKP Merzifon Belediye Meclis üyesi ve eşi olan Samsun İl Özel İdaresinde müşavirlik yapan Avukat Ahmet Kahrıman.  Ne tesadüf ama!

Bir başka tesadüf de TUSCON üyesi hukuk mezunu Behzat Murat Sümbüllü’nün avukatlık dahi yapmadan yıllardır avukatlık yapmış tecrübeli hukukçuların hepsini sollayıp 85.6 puan alması. Sınavın 16. sı ve 17.si de evli bir çift. Bu kadar tesadüf bütün olasılık hesaplarını alt üst eder!

Her ortaya çıkan skandala bir kılıf uyduran Ali Demir bu sefer çaldığı minareye uygun kılıf hazırlayamadı ve sınavı iptal etmek zorunda kaldı; fakat yine yüzsüzlük dolu bir ifade ile “Somut bir delil yok, sınav güvenliği için iptal ettik” diyerek.

ÖSYM’nin takkesi düştü keli çoktan görüldü. Her ne kadar hükümet Ali Demir’i ve ÖSYM’yi korumaya devam etse de utanmazlık sınırlarını hayli zorlayan bu kurum ve şahsın da yeniden güven kazanması AKP için önemli. 4+4+4 ile şu sıralar yeterince köşeye sıkışan AKP hükümeti ÖSYM’nin artık meşruiyetinin ciddi olarak sarsıldığının farkında. Sınava giren öğrencilerle konuşulduğunda öfke ve umutsuzlukla sonuçları zaten önceden belli olan sınavlara sokulduklarını artık rahatça duyabilirsiniz. Ne velilerin ne de öğrencilerin Ali Demir’e ve ÖSYM’ye güveni kalmamıştır.

Sekizinci skandalın artık inkar edilemeyecek ve başka delile ihtiyaç bırakmayacak açıklıktaki sonuçlarının bir ‘adalet’ personeli sınavı olması da işin bir başka boyutu. “Adalet ve eşitlik” adına var olduğu söylenen adalet kurumlarına hakim ve savcı olmak için kopya çeken, soruları önceden alan bu şahısların göreve geldikten sonra da adalet dağıtmasını da kimse beklemiyor elbette. Yapacakları şey AKP’nin ikiyüzlü adalet sistemine, tutuklama terörüne yeni neferler olmaktır.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı