/ Güncel / ÖSYM’nin ‘Din Kültürü’ Düzenlemesi Üzerine

ÖSYM’nin ‘Din Kültürü’ Düzenlemesi Üzerine

on 17 Aralık 2012 - 00:15 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
17 Aralık, 2012

 

ÖSYM’nin “skandal başkanı” Ali Demir’in, üniversiteye giriş sınavının 2013 kılavuzunu açıklaması, AKP’nin dindar nesil yetiştirme politikalarına bir yenisini daha ekledi. Yapılan açıklamaya göre YGS’de 5, LYS-4’te 8 soru olmak üzere, sınava giren öğrencilere 13 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu yöneltilecek.

Din derslerinin zorunlu olması apayrı bir sorun olarak önümüzde dururken; adının aksine din kültürleri yerine egemen dini görüşleri gençlere empoze etmeye çalışan bu ders, hâlihazırda yeterince sıkıntı barındırmakta. Aleviler başta olmak üzere tüm farklı inanç ve inançsızlıklar üzerine toplumsal gerilim tırmandırılırken, din derslerinde Aleviliği soran öğrenciler susturulurken, farklı inançlara sahip insanlar, toplumda odak haline getirilmeye çalışılıyor. Bu gerilim ortamını beslemek için de zorunlu din dersleri, sömürenlerin elinde silah olarak kullanılıyor.

4+4+4 düzenlemeleriyle öğretim sistemi, sermayenin çıkarlarına hizmetini artıracak şekilde yenilenirken, sisteme yüklenen dindar gençlik yetiştirme misyonu da yükseltilmişti. Yeni öğrenim yılının başlamasının hemen öncesinde, pek çok okul imam hatibe dönüştürülmüş; imam hatip dışındaki okullarda bile zorunlu din dersleri, farklı isimler altında, yüksek bir orana sahip olacak şekilde artırılmıştı. Seçmeli olduğu iddia edilen bu yeni din dersleri de, pek çok okul idaresi tarafından tüm öğrencilere “zorunlu olarak” verilmişti.

AKP’nin okulları gericileştirmesi, sermaye sahiplerinin çıkarlarıyla daha da uyumlu hale getirmesi sadece bunlarla da sınırlı değildi. Din derslerinin aksine, bilim derslerinin müfredatı ise zayıflatıldı. Düşündürmeye, yeni ufuklar kazandırmaya yönelik konular kısıtlanmaya başladı. Felsefe derslerinin müfredatından da rahatsız olan egemen zihniyet, felsefe öğretmenlerini ve konularını, gençliğin beynini bulandırdığı iddiasıyla suçlamaya başladı. Felsefe derslerinden bekledikleri tutum, düşündürmekten uzak olması; ta ki felsefe dersini tümüyle kaldırabilecekleri zamana kadar!

Skandalsız, şifresiz, hilesiz sınav yapmaz hale gelmiş olan ÖSYM’nin, dindar nesil yetiştirme politikaları doğrultusunda, bilimsellikten zaten yeterince uzak olan sınav sistemini, giderek daha da uzaklaştırırken, sınava din sorularını da eklemesi çok da şaşırtıcı olmasa gerek. Ancak bu ayrıntı, sistemin tümünden ayrı tutulabilecek bir nokta değil. Kapitalizme uygun olan eğitim sistemi, bir bütün olarak kabul edilemeyecek bir durumda zaten. Ezberci, gerici, şovenist olan bu sistem, sadece düzenin kendisini yeni kuşakların beyinlerine sızdırmasına yarıyor ve sistemin tamamı gibi, alaşağı edilmesi gerekiyor.

Gençlik Devrimci Marksist Saflara!

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!