/ Güncel / Özgecan Davasında Karar Çıktı! Adalet Yerini Mücadeleyle Bulacak!

Özgecan Davasında Karar Çıktı! Adalet Yerini Mücadeleyle Bulacak!

on 3 Aralık 2015 - 17:29 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Bindiği minibüste vahşice katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan davasının üçüncü duruşmasında kaana resimrar çıktı: Ahmet Suphi Altındöken, Fatih Gökçe ve baba Necmettin Altındöken ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Sanıkların avukatının mahkemede “Özgecan boş dolmuşa neden bindi?” diye sorması, Türkiye’deki muktedir zihniyetinin özetiydi.

Kadın Cinayetleri Her Geçen Gün Artıyor!

Haber sosyal medyadaki birçok hesaptan “adalet yerini buldu” şeklinde paylaşıldı. Peki gerçekten öyle mi? Elbette canilerin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması önemli bir gelişme. Anca kadın cinayetlerinin, tacizin, tecavüzün her geçen gün artması, daha dün 3 kadının katledilmesi, asıl mahkum edilmesi gerekenin muktedirlerin zihniyeti olduğunu açıkça gösteriyor.

Resmi rakamlar gösteriyor ki, AKP döneminin 13 yıllık iktidarı boyunca, kadın cinayetleri %1400 arttı ve AKP’nin iktidar olduğu ilk yıldan bugüne, 2007 ve 2008 yılları hariç, kadın cinayetlerinin rakamsal ifadesi hiç 1000’li sayıların altına düşmedi. Bu korkunç bir tablo! Geçtiğimiz Şubat ayının ilk yarısında, yani yaklaşık 15 günlük sürede 36 kadın öldürüldü. 2014 yılı boyunca 296 kadın katledildi. Altını çizerek yine vurgulayalım: Daha dün (2 Aralık) 3 kadın katledildi. Mükerrem Alemdağ’ın ve kızı Aytekin Demirkıran’ın cesetleri meyve bahçesine atıldı.

Evli Kadınların %15’i Şiddet Görüyor!

Sadece bu yılın ilk 10 ayında öldürülen kadın sayısı 227 oldu. Yalnızca katliamlar değil, belirlenen taciz, tecavüz ve şiddet olaylarının yansıttığı rakamlar da son derece yüksek. Türkiye’de yaşayan kadınların dörtte biri fiziksel şiddete maruz kalıyor. İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre Türkiye’de her 4 saatte 1 kadın tecavüze uğruyor.

Bu tabloyu devletin resmi raporlarının da doğruladığını ifade etmek lazım.  Devlet, 2009 yılında bir rapor yayınladı. Bu raporda, evli kadınların yüzde 15’inin eşinin cinsel şiddetine maruz kaldığı ifade edildi. Yani her 100 kadından 15’i evlilikte eşinin cinsel şiddetine maruz kalıyor. Geçen her yıl bu oranın arttığını düşünürsek, tablonun vehametinin ne boyutlarda olduğu ortaya çıkıyor!

Katliamların Ortağı: Muktedirlerin Dili Ve Zihniyeti

Kadın cinayetleri böylesine yüksekken Erdoğan’ın çıkıp “Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz, o fıtrata terstir” ifadesinden, Bülent Arınç’ın “Bir kadın olarak sus!” çıkışına ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetle ilgili konuşurken, “Almanya’daki durumu hiç duymuyoruz ama Türkiye’dekini sağır sultan bile duyuyor” çıkışı, kadın cinayetlerine iktidarın ortak olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor. İktidar unsurları bunları söylerken yandaş basın kadına şiddet haberini “nakavt” başlığıyla veriyor! Tekrar ifade edelim: Eğer bir iktidar döneminde kadın cinayetleri 14 kat artıyorsa, tekil olaylardan “adalet yerini buldu” sonucunu çıkartamazsınız! Kadın erkek omuz omuza mücadele etmediğimiz sürece, adalet yerini bulmayacak! Nice Özgecanlar katledilmeye, Türkiye “kadın cehennemine” dönmeye devam edecek!

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!