/ Dünyadan / İşçi Düşmanı Yasaya Karşı Paris Sokaklarında Direniş

İşçi Düşmanı Yasaya Karşı Paris Sokaklarında Direniş

on 10 Nisan 2016 - 10:01 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Fransa’nın birçok şehrinde Hollande hükümetinin işçi düşmanı yeni iş yasasına karşı on binlerce kişi sokağa çıktı. Paris ve batıdaki Rennes şehrindeki eylemlerde çatışmalar çıktı. Polisin biber gazı kullandığı eylemlerde protestoculardan yaralananlar oldu. Rennes şehrinde üst üste 6 gündür yeni yasa karşıtı eylemlerin düzenlendiğinin altını çizmek gerekiyor. Ayrıca Strasbourg, Tolouse ve Nice şehirlerinde de önemli protestolar gerçekleştirildi. Eylemlere işçilerin yanı sıra lise ve üniversite öğrencileri de katılıyor.

Sendikalar işten çıkarmaları kolaylaştıran yeni yasanın geri çekilmesi yönünde hükümete baskı yapıyor. Hollande hükümeti şimdiye kadarki pratiğinde Fransız kapitalistlerinin deniz aşırı emperyalist saldırganlığını örgütlediği gibi içeride de işçi düşmanı politikalarla yoluna devam etmeye çalışıyor.

Popülaritesi sıfıra yaklaşan Hollande’ın solundaki siyasi partilerinse dağınıklık içerisinde olduğu göze çarpıyor. Nitekim Hollande’ın alternatifi olarak yeniden Sarkozy ve partisi gündeme geliyor. Göçmen karşıtlığından beslenen aşırı sağcı Le Pen’in partisi Ulusal Cephe ise %30’lara varan bir desteğe ulaşmış durumda. Söz konusu yasa tasarısı mayıs başına kadar mecliste onaylanmış olacak. Bu da eylemlerin süreceği anlamına geliyor.

Çatışmalardan kareler:

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı