/ Güncel / Passolig 3 Yıldır Uygulanıyor; Hangi Sorunu Çözdü?

Passolig 3 Yıldır Uygulanıyor; Hangi Sorunu Çözdü?

on 13 Mart 2017 - 15:25 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Passolig’in ortaya çıkış nedeni “Sporda şiddeti önlemek” idi. Her ne kadar Passolig’in ortaya çıkış sebebi tribünlerdeki muhalif sesleri kısmak olsa da, kötü tezahuratların önlenmesi konusunda Passolig sözde birkaç adım atmıştı. Geçmiş zaman eki kullanıyoruz çünkü artık tribünlerde artık küfür de etseniz, sahaya yabancı madde de atsanız bir yaptırımı olmuyor. 

Bunun nedeni açık. Bundan önce küfürlü tezahurat yapıldığında, Passolig kartları bir maçlığına bloke ediliyordu. Bu yüzden Passolig kartlarını iptal edenler oldu. “Hem para vereceğim; hem de maç izleyemeyeceğim” diyen insanlar bu uygulamalara büyük tepki gösterdi.

Muhtemelen Türkiye Futbol Federasyonu da “Küfüre yaptırımı ortadan kaldırırsak Passolig satışları artar” diye düşündü. Bunu nereden mi çıkartıyoruz? Bakınız, son haftalarda tribünlerde edilmeyen küfür kalmadı. Hangi stadyumda cezai yaptırım uygulandı? Hiçbirinde!

Passolig kartları küfür edilmesi durumunda iptal edilsin demiyoruz; “Passolig uygulaması başladığından beri hangi sorunu çözdü?” diye soruyoruz. Söyleyin, hangi sorunu çözdü? Sporda şiddeti önleme iddiası ile geldi, insanları fişledi; sporda şiddet ve küfür önlenmedi, aksine artış gösterdi. 24 Şubat’ta oynanan Kasımpaşa Bursaspor maçında, kaleci Harun’a saldıran taraftarlar bununla yetinmeyip Bursaspor takım otobüsünün içerisine satırlarla, bıçaklarla, sopalarla girip sporcuları dövdü. Geçen yıl Trabzon-Fener maçında hakem darp edildi. Bu yıl stadyumlarda küfürden bol bir şey yok.

Evet, tekrar soruyoruz: Passolig bugüne kadar hangi sorunu çözdü? 

bolsevik.org

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!