/ Güncel / Patronlar Tehdide; İşçiler Direnişe Devam Ediyor!

Patronlar Tehdide; İşçiler Direnişe Devam Ediyor!

on 10 Haziran 2015 - 21:02 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

TOFAŞ patronları üretimin yeniden başlaması adına bir söz vermişti: “kimse işten atılmayacak!” Ne var ki patronlar her zaman olduğu gibi sözünde durmadı ve iki işçi işten çıkartıldı. İşten çıkartılan işçilerin önceki süreçte iş bırakma eylemlerine katılanların arasında olması, neden işten çıkartıldıklarını açıklamaya yetiyor.

İki işçinin işten çıkartılmasından sonra dün itibariyle TOFAŞ işçileri yeniden iş bıraktı! TOFAŞ yönetimi işçilerin cep telefonlarına “09.06.2015 tarihinde 16.30 ve 02.15 vardiyasında üretim yapılmayacaktır” mesajını gönderdi.

Söz konusu mesajdan sonra TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu işçilere şunları söyledi: “Gitmek isteyen gitsin! Gidecek olanların tazminatını verir yollarız!” Tehditlerle dolu bu konuşmanın patron medyasının gazetelerinde “TOFAŞ İkna Etti” manşetleriyle yer alması ise dikkat çekti! 10 Haziran itibariyle TOFAŞ işçileri direnişi sonlandırdı ve işbaşı yaptı.

ORS’de 1.640 İşçi Eyleme Başladı!

Ankara Polatlı’da yer alan ve Polatlı’nın en büyük fabrikaları arasında gösterilen Ortadoğu Rulman Sanayi’de ise 1.640 işçi iş bıraktı. Direnişin nedeni, ihanetçi Türk Metal’in baş temsilcisinin yeniden fabrikaya alınıp işçilerin temsilcilerinin fabrika yönetimince yok sayılması!

İş bırakan işçiler şu açıklamayı yaptı: “Fabrika yönetimine vermiş olduğumuz sözlerin res 1(slogan atmama, iş bırakmama) hepsini bire bir tuttuğumuz halde yönetim bize vermiş olduğu sözleri tutmamış olup Türk Metal baş temsilcisi fabrikaya almışlardır. Ayrıca arkadaşlarımızın seçmiş olduğu ve adaylık başvurusu yapan Kazım Ercan ve birkaç arkadaşımızın adaylıklarını kabul etmemişlerdir. Bunun gibi hareketlerin demokrasi ve iyi niyet ile hiçbir alakası bulunmamaktadır.”

Daha önce işçilerin temsilcilerini muhatap almayan ORS yöneticileri, işten attığı işçi sözcüsünü işe geri almak zorunda kaldı. Grevin ardından işçi temsilcileriyle masaya oturan fabrika yönetiminin kabul ettiği talepler şöyle:

* İşten atılan işçi sözcüsü işe geri alınacak ve işten atılacağı söylenen 50 kişi de dahil olmak üzere hiçbir işçi yaşanan süreç nedeniyle işten çıkarılmayacak

* Türk Metal Sendikasının fabrikadaki temsilciliği kaldırılacak ve işçilerin belirledikleri komite muhatap alınacak

* İşçilerin temsilci seçimine ve iç yapılarına karışılmayacak

* Grev süreci ile ilgili mahkemeye ve savcılığa hiçbir şikayette bulunulmayacak

* İşçilerin saat ücreti, ikramiye, prim, yakacak parası gibi sosyal haklarına ilişkin talepleri için önümüzdeki bayrama kadar masaya oturularak bir anlaşmaya varılacak.

Sonuç

Görüldüğü gibi işçi direnişinin yarattığı domino etkisi fabrikalarda devam ediyor. Sosyalist sol için önemli fırsatlar yaratan direnişlere  “sahada” müdahil olmak adına hamleler yapmak son derece önemli. Zira Tekel direnişinden bu yana ilk defa ciddi bir sınıf rüzgârı esiyor. Bu rüzgârın patronlar aleyhine fırtınaya dönüşmesi, geleceğin inşası açısından hayati öneme hâiz olacaktır!

Yüklen Emekçi Kazanacağız!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!