/ Güncel / “Polis Devleti Yasası” Neleri Değiştirecek?

“Polis Devleti Yasası” Neleri Değiştirecek?

on 27 Mart 2015 - 23:23 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Maddeleri meclisten apar topar geçirilen iç güvenlik paketi TBMM’den geçerek yasalaştı. Hatırlanacağı üzere tasarının 63 maddesi komisyondan çekilerek çıkartılmıştı. Böylece paketin 69 maddesi resmileşmiş oldu. Polis devletinin fiili uygulaması anlamına gelen iç güvenlik yasasının öne çıkan maddelerini ve bu maddelerin nelere yol açabileceğini irdelemekte fayda var:

1) Polis, kendisine veya başkalarına, iş yerlerine, konutlara, kamu binalarına, okullara, yurtlara, ibadethanelere, araçlara, kişilerin tek tek veya toplu halde bulunduğu açık veya kapalı alanlara molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıran veya saldırıya teşebbüs edenlere karşı, saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve etkisiz kılacak ölçüde silah kullanabilecek. (Madde geçmeden önce silahsız Ethem’i vurup Ali İsmail’i öldüresiye dövdüklerine göre katletmek için bu maddeye ihtiyaçları yoktu; ancak bu maddeyle birlikte, katliamlarına kılıf hazırlayabilecekler. 1 Mayıs 2013’te Dilan Alp isimli genç kadının elindeki sirke şişesini molotof diye göstererek kadının kafasından gaz kapsülüyle vurulmasını meşrulaştırmaya çalışan tıynetle karşı karşıya olduğumuzu unutmayalım. Kabataş senaryolarını yazanlar, bu maddeyle katliamlarına kılıf hazırlamak için neler yapmaz?)

2) Yasadışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin dağıtılmasında, gerektiğinde boyalı su da kullanılabilecek. (Zaten TOMA’dan en son ne zaman boyasız su kullanıldığını hatırlamıyoruz. Ayrıca AKP için “yasadışı” kavramı sakız gibi kullanılabiliyor. Nereye çekerseniz oraya gelen bir kavram! Hatırlayınız, 23 Kasım 2013’te Ankara’da polis öğretmenlerin yürüyüşünü yasadışı ilan edip boyalı su ve biber gazlarıyla saldırmışlardı. O zamanlar iç güvenlik paketi mi vardı?)

3) Toplantı veya gösteri yürüyüşlerinde, havai fişek, molotof ve benzeri el yapımı patlayıcılar ile demir bilye ve sapan bulundurulması ve taşınması yasak olan maddeler kapsamında ele alınacak. (İç güvenli paketinden önce serbest miydi? Hatta biz puşi takmak bile yasaktı diye biliyoruz. Cihan Kırmızıgül’e puşi taktığı için verilen 11 yıl 3 aylık ceza şaka mıydı?)

4) Havai fişek, demir bilye, sapan, molotof gibi araçları bulunduranlar 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Yasa dışı örgüt ve topluluklara ait amblem, işaret taşıyarak veya bunları üzerinde bulunduran üniformayı andırır giysiler giyerek katılanlar;  kanunların suç saydığı afiş, pankart, döviz, resim, levha, araç, gereçler taşıyarak, bu nitelikte sloganlar söyleyerek veya ses cihazlarıyla yayınlayarak  katılanlar, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası alacak. ( Havai fişek yasak; hedef gözetilerek kafaya göze atılan biber gazı kapsülü serbest! Bu madde AKP’nin tıynetini çok iyi yansıtacaktır. Örnekse: Türkiye’de birçok taciz, tecavüz suçu cezasız bırakılıyor. Bu maddeyle bu suçların çoğu cezasız kalırken bu suçlara karşı pankart ve döviz taşıyanlar asgari 6 ay; en fazla 3 yıl ceza alabilecek.)

5)  Kimliklerini gizlemek için yüzlerini tamamen veya kısmen bez vesaire unsurlarla örterek toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmak suç kapsamına alınacak. (Madde o kadar muğlak ki, kışın yapılan bir eylemde yüzümüzü soğuktan korumak amacıyla atkıyla kapatırken kendimizi AKP’nin “ileri demokrasisiyle” yüzleşirken bulabiliriz!)

6) Toplumsal olaylarda kamuya ve özel kişilere ait bina, araç ve mallara zarar verenlerin, zararı karşılamasında zaman aşımının da önüne geçilmesi amaçlanıyor. ( AKP’nin grev erteleme pahasına ürettiği TOMA’lar bizleri hedef alırken biz onlara zarar vermeyelim! HES’lere karşı topraklarını koruyan köylüler kendilerini zehirleyen şirkete zarar vermesin! Ancak köylü zehirlensin!)

Söz konusu 6 madde bile AKP’nin ne kadar korktuğunun kanıtı. Erdoğan bu maddeleri de yetersiz buluyor olacak ki artık Kaçak-Saray dakikada 1100 mermi atan “Korkut” isimli tuhaf silahla korunacak! Ezilenlerin biriken öfkesinin önünde kendinizi zırhtan saraylara hapsetseniz de faydası olmayacaktır! Zira tarihte her zaman böyle olmuştur!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı