/ Güncel / Polis Yığınağına Rağmen Binler Taksim’deydi!

Polis Yığınağına Rağmen Binler Taksim’deydi!

on 31 Mayıs 2014 - 12:47 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
31 Mayıs, 2014

Gezi Direnişi’nin birinci yıldönümünde, AKP iktidarının bütün tehditlerine rağmen binlerce kişi Taksim-İstiklal Caddesi’nde buluştu. Gezi Direnişi’nin unutulmadığını gösterdi.

AKP iktidarı yeni bir Gezi korkusuyla bütün Taksim’i polis ablukasına aldı. Taksim’e çıkan ve İstiklal Caddesi üzerindeki bütün ara sokaklara çevik kuvvet ve sivil polis yığınağı yapılırken; gündüz saatlerinde toplanmalara müsade edilmedi. İstiklal Caddesi’ne giriş çıkışlar kapatıldı. Gün boyu sivil polisler ellerinde coplarla İstiklal Caddesi’ni turlarken, eylemci olarak düşünülen kişiler gbt sorgulamasına ve üst aramasına tabi tutuldu.

Akşam saatlerine doğru ufak bir sayıyla CHP Beyoğlu İlçe Binası önünde toplanmaya başlayan kitleye katılım buluşma saati 19.00’a yaklaşırken oldukça arttı. Kitle İstikal Caddesi üzerinde uzunca bir süre slogan atarken, Taksim Meydanı’na yürüyüşün başlaması üzerine polis kitleye biber gazıyla ve plastik mermilerle vahşi bir şekilde saldırdı, neredeyse bütün İstiklal Caddesi gaz altında kaldı.

Taksim’de kitle polis saldırısının ardından bir süre sonra ara sokaklara çekilirken; İstanbul’un diğer alanlarında da polis saldırıları sürdü.

21.30 civarında Bahariye’de buluşan kitleye polis müdahale ederken; aralarında SDH’nin de bulunduğu kitle Kadıköy Çarşı içerisinde uzun süre polisle çatıştı. Polis Kadıköy’ün ara sokaklarını gaza boğdu.

İktidarın bütün polis saldırılarına, tehditlerine rağmen Gezi’de katledilenler için sokaklarda olmaya devam edeceğiz.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı