/ Güncel / Referandum Öncesi Patrona Kıyak: Kaçak İşçiliğe Af

Referandum Öncesi Patrona Kıyak: Kaçak İşçiliğe Af

on 1 Mart 2017 - 12:14 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Meclis’te geçen hafta kabul edilerek yasalaşan Torba Kanun, kurumlara vergi indirimi, yabancılara konut alımında sağlanan avantajlar, genel sağlık sigortası priminin 53 liraya düşürülmesi gibi konularla gündeme gelirken, yasa ile kritik bir düzenleme daha yapıldı. Sigortasız ya da kaçak işçi çalıştıran işverene af getirildi. Buna göre, çok sayıda çalışanı olan işyerlerine milyonlarca liralık destek sağlanıyor.

Devlet eliyle kaçak işçiliğe af geliyor. Türkiye ekonomisi büyük oranda küçük işletmeler yani kaçak (kayıt dışı) çalışmanın en yaygın olduğu modele dayanıyor. TÜİK ‘in 2015 istatistiklerine göre Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) toplam girişim sayısının %99,8’ini, istihdamın %74,2’sini, maaş ve ücretlerin %54,7’sini, cironun %63,8’ini, faktör maliyetiyle katma değerin (FMKD) %52,8’ini ve maddi mallara ilişkin brüt yatırımın %53,3’ünü oluşturdu.* Büyük işletmelerde daha yaygın olan kurumsallaşma, kayıdışı çalışmanın oranını da düşürüyor.  AKP’nin en büyük oy deposu olan küçük işletme patronlarına referandum öncesi kaçak işçi çalışma affı geliyor. Torba yasa ile yasallaşan af, buralarda çalışan yüz binlerce güvencesiz ve ağır koşullarda çalışan işçinin hayatını devlet izniyle daha da zorlaştıracak.

Kriz koşullarının kapıya dayandığı, ücretlerin devlet eliyle desteklenerek patronlara kıyak üstüne kıya çekildiği ülkede işsizlik Ekim ayı ististiklerine göre %11’e fırladı. Ama işçinin yüzüne bakan yok. Patronları ihya ederek, devlet katında güvencesiz çalışma teşvik edilerek , günübirlik çıkarlar uğruna milyonlar defa ediliyor.

1 yıl ceza veriliyordu

Bugüne kadar da sigortasız işçi çalıştırmanın ya da sahte sigortalı göstermenin cezası da büyüktü. İşyerinde bir kişinin bile sigortasız çalıştığı tespit edilsin işveren, bir yıl süreyle tüm teşvik ve desteklerden mahrum bırakılıyordu.

Kaçak işçi sayısı 5’den azsa af

Geçen hafta yasalaşan Torba Kanun ile bu uygulama değişti. Kayıt dışı işçi çalıştıran işverenlere, uzun süreli prim teşvik cezası uygulanmayacak. Mahkeme kararıyla ya da yapılan denetimlerde sigortasız veya sahte sigortalı çalıştırdığı tespit edilen işveren, ilk bir ay prim teşvikinden yararlanamayacak. Böylece, Kanunla, bir yıllık mahrumiyet cezası, bir aya indirildi. Ancak işveren, 3 yıl içinde sigortasız işçi çalıştırmaya devam ederse, her bir tespit için 1 yıl süreyle teşvikten faydalanamayacak. Tek koşul ise çalıştırılan sigortasız işçi sayısı 5’ten  fazla olmaması ve işyerindeki toplam sigortalı sayısının yüzde 1’ini aşmaması. Yeni düzenleme 1 Nisan’da uygulamaya girecek.

Geçmiş cezalara af

Torba Yasa ile geçmişte sigortasız ya da sahte sigortalı çalıştırıp da ceza alanların cezaları da affa uğruyor. Bir yıllık prim teşviki desteğinden mahrum bırakılan işverenler, yasanın uygulamaya gireceği 1 Nisan 2017’den önce, bir aylık ceza sürelerini tamamlamış olmaları halinde, tekrardan prim teşviki ve indirimlerden yararlanmaya başlayacak ve bir yıl boyunca beklemeyecek. Yasa gereği 5 işçiye kadar olan sigortasız işçilerle ilgili cezalar affa uğrayacak.

 

*http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=21864

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!