/ Güncel / Renault İşçileri “Direnişe Devam” Dedi!

Renault İşçileri “Direnişe Devam” Dedi!

on 25 Mayıs 2015 - 01:12 Kategori: Güncel, Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

res10 günü aşkın bir süredir devam eden Renault direnişinde işçiler “direnişe devam” kararı aldılar. Malum, direnişin Renault’da tüm vardiyalara ve diğer fabrikalara yayıldığı süreçte Renault merkezinden direnişteki işçilerin direnişi sonlandırması yönünde sık sık “tavsiyeler” geliyordu. Örneğin en son Renault Avrasya Bölge Başkanı Jean Cristophe Kugler direnişin Türkiye açısından tehdit olduğunu ve istikrar olmazsa yatırımların aksayabileceğini açıklamış ve ardından Renault’un merkezi Fransa’dan OYAK Renault Genel Müdürü Ales Bratoz işçi temsilcileriyle görüşmek için Türkiye’ye gelmişti.

Bratoz ile işçi temsilcilerinin görüşmesi akşam saatlerinde sonlandı. Görüşmenin ardından işçi temsilcisi Erhan İmralı şu açıklamayı yaptı: “14 Mayıs’ta başlatmış olduğumuz haklı mücadeleyi sürdürüyoruz. 20 Mayıs’ta yaptığımız müzakerede Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikasının BOSCH fabrikası için imzalanan toplu iş sözleşmesindeki parasal haklar ile diğer konularda Genel Müdür Ales Bratoz’un teklifini kabul ettik. Ancak, bu teklifi redakte etmek için üst kata çıkan yönetim 2 saat 15 dakika sonra son derece mahcup bir şekilde salona gelerek MESS’in aramızdaki Toplu İş Sözleşmesi (TİS) iyileştirmesine izin vermediğini bildirdi ve toplantı sonlandı. Kendi ettikleri teklifi kendileri revize ederek bugün şaka gibi bir teklifle karşımıza çıktılar. 20 Mayıs’ta Renault Genel Müdürü Ales Bratoz’un yaptığı teklifi hiçbir revize olmadan imzalamaya hazır olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiririz.”

İşçiler açıklamanın ardından eyleme devam edeceklerini belirttiler. Tarihi direnişe dair gelişmeleri bolsevik.org’dan aktarmaya devam edeceğiz.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!