/ Güncel / Reuters: ÖSO, Türkiye’den Cerablus’a Girecek

Reuters: ÖSO, Türkiye’den Cerablus’a Girecek

on 22 Ağustos 2016 - 16:40 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
öso

Görsel: Hürriyet Gazetesi

İngiliz haber ajansı Reuters, ismini gizli tuttuğu bir ÖSO komutanına dayandırdığı habere göre cihatçıların Cerablus’a girmek üzere güçlerini Türkiye’de Gaziantep-Karkamış sınırında topladığını ve birkaç gün içerisinde Suriye’ye yönelik operasyonun başlayacağını ileri sürdü.

Reuters’ta yayınlanan habere göre “Suriye muhalefeti” adı altındaki cihatçı güçler, Türkiye’nin Karkamış sınırında toplanıyor. Birkaç gün içerisinde ise Türkiye’den sınırın karşı tarafındaki IŞİD’in elinde bulunan Cerablus’a yönelik harekete geçecekler. Harekete katılacak “muhalifler”in sayısının ise “yüzlerce” olduğunu belirtmiş Reuters.

Haliyle Cerablus’a yönelik olası bir hareketin tek muhatabı IŞİD olmayacak. IŞİD’in yanı sıra Cerablus’un güneyini ve doğusundaki Fırat’ın diğer yakasını kontrol eden PYD ve Kürt güçleri de, Cerablus’a ulaşan sözde muhaliflerin hedefi olacak.

Cerablus, IŞİD’in Türkiye sınırında kontrol ettiği kritik bir kent. AKP’nin de Cerablus’u kendi güdümündeki “muhalif” cihatçı güçler eliyle kontrol altına alıp, IŞİD’e değil ama Kürt bölgelerine karşı bir bariyer olarak kullanmak istediği biliniyor.

Öte yandan özellikle Cumartesi günü gerçekleşen bombalı saldırının ardından, Gaziantep içerisinde IŞİD’lilerin cirit attığı mahallelerin olduğu biliniyor. Hükümet kentteki IŞİD varlığına karşı hiçbir önlem almazken, Türkiye’den gerçekleşecek olası bir Cerablus hareketinde kent halkının güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusunda çok ciddi şüpheler mevcut. Reuters’ın iddiası gerçek olsun ya da olmasın, Gaziantep’teki IŞİD varlığına karşı bir an önce önlem alınması gerekiyor. 

Neticede AKP Hükümeti, “muhalif” adı altında desteklediği radikal-cihatçı gruplar eliyle Suriye coğrafyasına tekrar tekrar müdahil oluyor. Beslediği ve desteklediği sözde “muhalifler” ise pek çok yerde farklı kimliklere yönelik katliamlarla tanınıyor. Emperyalist güçler, özellikle medya aracılığıyla bu silahlı çeteleri aklamaya çalışıp, onları “Suriye muhalefeti” adıyla meşrulaştırarak Ortadoğu’yu kana bulamaya devam ediyor. Sonuçta Suriye’de dökülen her gözyaşı damlasının sorumluluğunu emperyalizm ve özellikle de AKP iktidarı taşıyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!