/ Güncel / Roboski’nin Hesabı Sorulacak!

Roboski’nin Hesabı Sorulacak!

on 28 Aralık 2014 - 01:38 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Roboski’de 3 yıl önce 19’u çocuk 34 kişi üzerlerine yağdırılan bombalarla katledildi. TSK’nın savaş uçaklarından atılan bombalar ve katliam Türkiye halklarından saatlerce gizlendi. Ardından iktidar katliamın açığa çıkartılmaması için elinden geleni yaptı. Emir komuta zinciri ortadayken ve sorumlular kolayca açığa çıkartılabilecekken bu yapılmadı. Çünkü en tepedekiler başta olmak üzere iktidarın bütün bileşenleri katliamın sorumlusuydular. Tayyip Erdoğan bu yüzden özür bile dilemedi ve “hassasiyeti” nedeniyle Genelkurmay’a teşekkür etti. Tazminat ödemekle Roboskilileri kandırabileceklerini sandılar. Bu dönemde aynı zamanda başta Roboskililer olmak üzere katliamı protesto eden birçok kişi tutuklandı. Sağ kalanlar hakkında ise “pasaport yasasına muhalefet”, “sınırı yasadışı yollarla ihlal” ve “ülkeye sınırdan kaçak mal sokma” suçlarından soruşturma açıldı.

28122012-4Geçen 3 yıllık süre boyunca AKP sadece katliamın üzerini örtmeye çalıştı. Şu anda iktidar tarafından hazırlanmış bir rapordan başka elde bir şey yoktur. Raporda ise olayda herhangi bir kasıt olmadığı, katliamın bir “operasyon hatası” olduğu ispatlanmak istemektedir.

Roboski’de 50 lira cep harçlığı için kaçağa gitmek zorunda bırakılan 34 insanımızın üzerine yağdırılan bombalarla katledilmesinin sorumlusu AKP iktidarıdır.

Şimdilerde süren iktidar içi kavgalarda taraflar Roboski Katliamı’nı birbirlerinin üzerine yıkmaya çalışmaktadır. O dönem başta Recep Tayyip Erdoğan ve cemaat lideri Fethullah Gülen olmak üzere iktidarın iki ortağının da yaptığı açıklamalar hafızalardadır. Hepiniz suçlusunuz!

Katliamın yapıldığı günlerde hesap soranlara “Yatıp kalkıp Uludere diyorsunuz” demişlerdi. Aradan geçen bu kadar zaman bize Roboski’nin acısını unutturmadı, unutturmayacak. Bu katliamın üzerinin örtülmesine izin vermeyeceğiz.

Yıllardır bütün Ortadoğu halklarına dönük uyguladığı politikalarla ölümlerin ve katliamların sorumlusu iktidarın suçlarının üzerini örtmesine izin vermeyeceğiz. Bizler ne Roboski’de katledilen insanlarımızı, ne de katledenleri unutmayacağız. Katliamın 3. yılında ölenlerimizi saygıyla bir kez daha anıyoruz.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!