/ Güncel / Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde YÖK Protestosu

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde YÖK Protestosu

on 6 Kasım 2012 - 15:08 Kategori: Güncel, SEP Girişimi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
5 Kasım, 2012

 

Samsun’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde öğrenciler; baskılar, haksızlıklar ve gündemdeki olaylar karşısında sessiz kalmıyor. Bugün, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde bir araya gelen, aralarında SDH’li öğrencilerin de olduğu grup, 12 Eylül baskısının üniversitelere getirdiği YÖK’ün kuruluşuna ve yeni YÖK tasarısına karşı Eğitim Fakültesi’nden Fen-Edebiyat Fakültesi’ne kadar sloganlarla birlikte protesto amaçlı bir yürüyüş gerçekleştirdi.
Öğrenciler YÖK’e karşı sloganlar atarken, zindanlarda en temel insan hak ve özgürlüğü için açlık grevlerinde olan tutsakları da unutmadılar. Yürüyüşte şu sloganlar atıldı: “Ölüm Değil Çözüm İstiyoruz.”, “Eşit, Parasız, Bilimsel, Ana Dilde Eğitim.”,  “Ana Dilde Eğitim, Temel İnsan Hakkıdır.” , “Tecriti  Kaldırın, Ölümleri Durdurun.”, “İçeride ve Dışarıda Zincirleri Parçala.”
Fen-Edebiyat Fakültesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştiren öğrenciler, 12 Eylül baskıcı sürecine vurgu yaparken, YÖK’ün ne amaçla kurulduğuna dair anekdotlar verdiler.
Basın açıklamasında bahsedilen konular şöyleydi:
 “YÖK’ün kurulması, toplumda sağlanmak istenen “12 Eylül” düzeninin üniversitelere uygulanmaya çalışmasından başka bir anlama gelmemektedir”

“”Demokratik açılım” yalanlarıyla 12 Eylül anayasasını yeni dönem çıkarlarına göre yeniden organize eden AKP önderliğindeki egemenler, Yükseköğrenim kanununda da ufak değişikliklere gitmiş olsalar da, YÖK’ün misyonu ilk kurulduğu şekliyle devam etmektedir.”

“YÖK, üniversitelerin akademik – demokratik bir yapılanma olmasının önündeki en büyük engel olarak dikilmektedir.”
“1. öğretim harçlarının kaldırılması, eşit – parasız eğitim yaratmamıştır, aksine eşitsizliği derinleştirmiştir. 2. öğretim öğrencilerinin önündeki harç engeli halen devam etmektedir ve hükümet bu konuda bir adım atmaya niyetli gözükmemektedir. Ayrıca üniversiteler hızla özelleştirilmekte, parası olanın istediği eğitimi alma şansı onların önüne altın tepside sunulmaktadır.”
“Bilimsel eğitim vermesi gereken kurumlarda her fikrin özgürce tartışılması gerekirken bugün 200’ün üzerinde öğrenci tutuklu durumdadır.”
“Cezaevlerinde 12 Eylül’de başlayan dönüşümsüz-süresiz açlık grevleri bugün 55. gününde. Ölümler an meselesi. Tutuklu ve hükümlülerin insani ve demokratik taleplerini yerine getirmek yerine “gerekirse müdahale ederiz” şeklinde açıklama yapan hükümet, gerilimi tırmandırmakta ve olası ölümlere yol açmaktadır. Açlık grevi yapan tutsakların taleplerinden biri de “anadilde eğitim” talebidir.”
Devrimci Marksistler OMÜ’de faaliyetlerine devam edecekler.
YÖK’e, YÖK DÜZENİNE ve YENİ YÖK TASARISINA HAYIR !
ÜNİVERSİTE KAPILARI EMEKÇİ ÇOCUKLARINA KAPATILAMAZ !
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!