/ Güncel / Sansüre Karşı Gezi Ruhu Sokakta!

Sansüre Karşı Gezi Ruhu Sokakta!

on 8 Şubat 2014 - 13:21 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
8 Şubat, 2014

AKP’nin internete sansür yasası tüm Türkiye’de tepki toplamaya devam ediyor. Sayfalar Ortak Platformu’nun çağrısıyla Taksim’de toplanan binlerce kişi sansür yasasına karşı adeta Gezi ruhunu yeniden canlandırdı.

Eylemde son dönemde yaşanan yolsuzluk olaylarının ve basına, internete yönelik iktidar tarafından kurulan sansür mekanizmasının yarattığı öfke oldukça hissedilirdi. Eylem sırasında kitlelerin coşkusu, saldırılar karşısında direniş göstermesi Gezi ruhunun sokakları terk etmediğinin göstergesi oldu.

AKP iktidarı geçtiğimiz günlerde yazdığımız yazıda da belirttiğimiz üzere (http://bolsevik.org/content/akp-diktat%C3%B6rl%C3%BC%C4%9F%C3%BC-sans%C3… )  kendi pisliklerinin ortaya saçılmasını engelleyemiyor ve bu pisliklerin, yolsuzlukların anında milyonlarca kişiye ulaşmasının bir aracı olan interneti, sosyal medyayı, bağımsız haber kanallarını denetim altına almaya çabalıyor.

İktidar sözcüleri yasayı utanmazlıkla birer kişisel özgürlükleri, özel yaşamı, insan hakkını koruma çabası olarak sunmaya kalkıyor. Ancak AKP’nin bugüne kadar icraatlarından da tahmn edebildiğimiz üzere bu yasa bu haliyle bırakın kişisel özgürlükleri, özel yaşamı korumayı insanların özgürce haber almasını, düşüncelerini dile getirmesini engelleyecektir.

İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de ve Türkiye’de sokağa dökülen kitleler iktidara bir kez daha şunu hatırlatmalıdır: Medyayı dalkavuğunuz haline de getirseniz, interneti tümüyle de kapatsanız bu halk sesini duyurmanın ve senin pisliklerini teşhir etmenin yolunu sokakta bulacaktır!

Taksim "İnternetime Dokunma" eylemi. Fotoğraf: Ali Öz

Fotoğraf: Ali Öz

sarigazi-halkevi-yuruyus

Sarıgazi’den Taksim’e Destek

Direnişten bir görüntü

havai-direnisci

Fotoğraf: Ali Öz

laptop-polis

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

Sosyalizm Kazanacak!