/ Güncel / Savaşın Bilançosu Çok Ağır. Hükümet: “Çözüm Falan Yok”

Savaşın Bilançosu Çok Ağır. Hükümet: “Çözüm Falan Yok”

on 4 Eylül 2016 - 14:39 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

fft1_mf14923

Saray savaşın sonuna kadar devam etmesini istiyor. Hem içeride, hem dışarıda. Kürdistan’da halka bir yıldır kan kusturan AKP, operasyonları durdurmuyor, müzakere masasına oturmuyor, en önemlisi de çözümün muhatabı Öcalan’ın tecridini kaldırmıyor.

PKK , KCK ve HDP hep bir ağızdan çözüm görüşmelerinin bir an önce başlamasının koşulu olarak Öcalan’ı işaret etse de AKP ‘nin yeni kukla başbakanı sarayın talimatı uyarınca her gün yiten canları hiçe sayarak “Barış Yok” diyor. AKP,  savaşın gerginliğinden ve Kürt düşmanlığından besleniyor. Bu nedenle savaşa ihtiyacı var. Emekçileri kutuplaştırmak için, içeride Kürt karşıtı politika ile desteğini kazandığı geniş kesimlerin Suriye  macerasında da desteğini kazanmak için ve en önemlisi de savaş gündemi ile toplumsal muhalefeti sıkıştırmak için. Savaş, devletin gücünü ve meşruiyetini sorgulanmaz hale getirirken emekçi yoksulların çocukları savaşın ön cephelerinde hayatını yitiriyor.

PKK, müzakere koşullarını açıklamışken buna uymayan AKP ise savaşın tek sorumlusu. Emekçi halkımız savaşın ısrarcısı konumundaki AKP’yi kayıpların birinci dereceden sorumlusu olarak görmeli. Daha bir gece önce KHK ile işinden edilen on binlerce kişinin arasında, savaş politikasına karşı “Daha düne kadar barış diyenler bugün neden savaş diyor?” diye haykıran Yarbay Mehmet Alkan ve barış akademisyenleri de vardı. Yani savaştan yana tavır koyan ve barış diyen herkesi cezalandıran AKP’dir.

Binali Yıldırım  bir çırpıda “çözüm falan yok” diyebilmekte. Ancak savaşın bütün bedelini halk ödüyor. Sadece iki günde art arda gerçekleşen 3 saldırıda 34 asker yaralandı, 20 asker öldü. Devlet kaynaklarının iddialarına göre PKK’nin kayıpları ise 100’ün üzerinde.

Operasyonlar dursun, devlet müzakereye!

TSK güçleri Suriye’den geri çekilsin!

bolsevik.org

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı