/ Güncel / SDH, MFTF Ve İşçinin Yolu 8 Mart’ta İstanbul’da Alanlardaydı!

SDH, MFTF Ve İşçinin Yolu 8 Mart’ta İstanbul’da Alanlardaydı!

on 8 Mart 2015 - 22:14 Kategori: Güncel, SEP Girişimi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Sürekli Devrim Hareketi, Marksist Fikir Toplulukları Federasyonu ve İşçinin Yolu, 8 Mart’ta İstanbul’da Avcılar – Marmara Caddesi’nde yürüdü. “Kadınlar Yemek Değil Devrim Yapar” pankartıyla gerçekleştirilen eyleme 40 kişi katıldı. Marmara Caddesi girişinden saat 15.00’te başlayan yürüyüş, Avcılar Belediyesi önünde yapılan basın açıklaması, konuşmalar ve halayın ardından sonlandırıldı.

Eylemde SDH ve MFT bayraklarının yanı sıra İşçinin Yolu dövizleri ile Özgecan, Gezi şehitlerinin anneleri, Berfo Ana, Rosa, Clara, Krupskaya’nın olduğu dövizler taşındı. Yürüyüş boyunca Avcılar halkı alkışlarla, sloganlara eşlik ederek eyleme destek oldu.

Avcılar Belediyesi önünde yapılan basın açıklamasını Elif Kozan okudu. Kozan, kadının sömürülmesinin ve ezilmesinin asıl sebebinin kapitalist sistem olduğunu belirtirken AKP’nin iyice katmerleştirdiği sömürü düzeninden çıkışın ancak kadın-erkek el ele verilecek sınıf mücadelesiyle mümkün olabileceğini vurguladı.

Marksist Fikir Toplulukları Federasyonu adına söz alan Sevgi Öztürk, konuşmasında 8 Mart’ın kızıllığının altını çizerken, 8 Mart’a giden süreçte üniversitelerde örgütlenen kampanyalarla yeni kuşakları Devrimci Marksist saflara davet ettiklerini söyledi.

İşçinin Yolu adına konuşan Şakir Ünlütürk, işyerlerinde kadın ve erkek işçiler olarak birlikte direndiklerini belirtirken kadının ve tüm toplumun kurtuluşunun anahtarının burada olduğunu söyledi. Ardından söz alan Engin Kara, Sürekli Devrim Hareketi adına konuşarak 8 Mart’a giden süreci nasıl örgütlediklerini anlattı. 8 Mart’ın sahip olduğu tarihsel değerini koruyacaklarını belirtirten Engin Kara, Avcılar halkını bölgede sürdürülen örgütlenme çalışmalarını güçlendirmeye davet etti.

Yapılan serbest kürsüde, eyleme katılım gösteren kadınlar kısa konuşmalarla 8 Mart’ı selamladı. Serbest kürsünün ardından halay çekildi.

Son olarak eyleme destekçi olarak gelen ÇHD üyesi ve genel seçimler için aday adayı olan Efkan Bolaç bir konuşma yaptı. Bolaç, 8 Mart’ı en iyi kadınların anlayacağını ve kadınların, toplumun en çok ezilen kesimi olduğunu vurguladı. Bu ezilmenin sona ermesi için kadının toplumsal hayata katılmasının önemini vurgulayan Bolaç, kadınların kurtuluşunun ancak devrimle mümkün olacağını belirtti. Bolaç’ın konuşmasının ardından eylem sona erdi.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!