/ Güncel / Şehir Tiyatroları’nda Ragıp Yavuz İhraç Edildi!

Şehir Tiyatroları’nda Ragıp Yavuz İhraç Edildi!

on 7 Eylül 2016 - 21:52 Kategori: Güncel, Kültür-Sanat
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

ragıp yavuzAğustos başında darbe gerekçesiyle yürütülen soruşturma kapsamında açığa alınan sanatçılardan biri olan Ragıp Yavuz hakkında devlet memurluğundan ihraç edilme ve şehir tiyatrolarından kovulma kararı verildi.

Darbe soruşturması adı altında yürütülen tasfiye operasyonu defalarca solcu ve muhalif kesimlere yönelmiş, İstanbul Şehir Tiyatroları sanatçıları da cadı avı kapsamında açığa alınmıştı. Açığa alınan sanatçıların bırakın cemaatle, darbeyle ilişkili olmayı; hayatlarının ve sanatlarının siyasi iktidar ve eski ortağı olan cemaat yapılanmasına karşı mücadeleyle iç içe olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Buna rağmen tiyatrocularla başlayan muhaliflere yönelik cadı avı, geçtiğimiz günlerde son KHK’lar ile barış akademisyenlerine, Eğitim-Sen üyelerine yönelmiş ve onlarca muhalif öğretmen, kamu görevlisi “cemaat”le ilişkili listelere konularak meslekten ihraç edilmişti.

Ağustos başında açığa alınan Şehir Tiyatroları sanatçılarından biri olan Ragıp Yavuz, bugün sosyal medya hesabından “sosyal medya paylaşımları” gerekçesiyle devlet memurluğundan ihraç edildiğini ve şehir tiyatrolarından kovulduğunu bildiren bir açıklama paylaştı. Ragıp Yavuz’un “Elbette devrimci ve sosyalistim!… Babam DİSK Anadolu Yakası Genel Merkez Organizatörü’ydü… Grev çadırlarında büyüdüm… Ne adıma ihanet ederim, ne faşizmle olan kavgama… Benim için onurdur!…” sözleriyle paylaştığı açıklama şöyle:

Meslektaşlarıma ve kamuoyuna!

31 Ağustos 2016 tarihi itibariyle, İBB Teftiş ve Yüksek Disiplin Kurullarının, sosyal medyayı kullanarak “Şehir Tiyatroları’nı siyasi ve ideolojik çekişme ve çatışmaların odağı haline getirdiğim” suçlamasıyla açtığı iki soruşturmada verdiğim savunmalar “yok” sayılarak ve aynı 12 Eylül 1980 askeri faşist cunta döneminde de yaşadığım gibi “özlük haklarım gasp edilerek devlet memurluğundan ihraç edilmeme” ve bir yönetmeni olmaktan gurur duyduğum Şehir Tiyatroları’ndan kovulmama karar verildi!… “Hukuk”una inanmadığım bir Türkiye’de bu “hukuksal” süreç muhtemelen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar uzayacaktır! 42 yıldır sahnedeyim ve selam verirken bir kez bile yüzüm kızarmadı! Çünkü ne kendimi, ne ekibimi, ne de seyircimi kandırmadım ve kimse de beni kandırmayı başaramadı! Ve hangi koşullarda olursam olayım daha güzel, daha mutlu bir Türkiye için halkların, emeğin ve barışın kardeşliği için inatla ve “rağmen” tiyatro üretmeye devam edeceğim… Bilinsin isterim ki, perdenin ne zaman kapanacağına ancak yönetmen karar verir…

Ve sanatçı son sözü karanlığa bırakmaz…

Saygı ve dostlukla…

Ragıp Yavuz

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı