/ Güncel / Sinop’ta Faşist Provokasyon

Sinop’ta Faşist Provokasyon

on 18 Şubat 2013 - 23:17 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
18 Şubat, 2013

 

HDK’nin haftalar öncesinden duyurduğu milletvekillerinin “Çözüm için müzakere, barış için eşitlik” sloganıyla başlattığı Karadeniz gezisi başladı. Ancak beklenildiği üzere gezinin duyurulmasından itibaren konuşulan provokasyon ihtimali bugün Sinop’ta vücut buldu. Yüzlerce kişilik faşist güruh milletvekillerinin etkinlik gerçekleştirdiği Sinop Öğretmenevi’ni kuşatırken, milletvekillerinin arabaları tahrip edildi.

Karadeniz gezisine çıkan heyetin içerisinde HDK yürütme kurulu üyeleri, milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel, Levent Tüzel ve HDP Genel Başkanı Fatma Gök bulunuyor. Gezinin amacı Karadeniz halkına yeni müzakere sürecini anlatmak ve barış çağrısı yapmak olarak deklare edilmişti.

Özgür Gündem’in internet sitesinden aktarılanlara göre sabah saatlerinden itibaren bina önünde gruplar toplanmaya başlarken, provokasyonun Sinop Gençlik Platform’u adında sosyal medya üzerinden örgütlenen bir oluşum tarafından başlatıldığı bildiriliyor. Ayrıca çevre ilköğretim okulları ve liselerden getirilen öğrenciler de kalabalık arasında bulunuyor.

Sinop’taki faşist provokasyon Türkiye’nin çeşitli yerlerinde daha önce gerçekleşen benzeri saldırıları hatırlatırken, Karadeniz Bölgesi bu tarz faşist provokasyonlara hiç yabancı değil. Daha önce Trabzon’da devrimcilere ve Kürtlere yönelik linç girişimleri gerçekleşirken; Samsun’da KCK Davası’na katılan Ahmet Türk’e bir faşist yumruklu saldırıda bulunmuş ve kentte faşistler sosyalist kurumları, Kürtleri hedef almıştı.

Bu nedenle milletvekillerinin barışı anlatma girişimleri iktidardan ve bazı medya organlarından ciddi tepkiler almıştı. Bugünkü yaşanan olaylarda ise provokasyon ihtimalini öngören devlet, muhalefetin en ufak protesto gösterilerini gözünü budaktan esirgemeden dağıtabilirken bugün milletvekillerine yönelik saldırıları sadece izlemekle yetindiğini görüyoruz. Sendika.org’a olayla ilgili bilgi veren Özgür Gündem Editörlerinden Sedat Yılmaz bu durumu “Mülki amirler, heyete dönük saldırıları engellemek için herhangi bir şey yapmıyor. Etkinliğin engellenmesi için saldırıya göz yumuyor.” sözleriyle ifade etti.

Milliyet gazetesinin haberinde Sinopluların geceden itibaren evlerine bayrak astıkları duyurulurken, şu olay yaşanabilecek saldırıların önceden görülebileceğini gösteriyor:“Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü’yü karşılamak için bir grup Derinboğanağzı Sokağındaki çay bahçesine gitti. Ancak işyeri sahibi grubun BDP’lileri karşılayacağını öğrenince, işyerini kapatıp karşılamaya gelenleri çıkardı. Ardından da işyerine Türk bayrağı asıp gitti.”

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!