/ Güncel / Sinop’ta Nükleer Karşıtı Eylem

Sinop’ta Nükleer Karşıtı Eylem

on 27 Nisan 2014 - 23:56 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
27 Nisan, 2014

 

 

Sinop’un İnceburun Yarımda’sının deniz kenarında kurulması planlanan nükleer santral, 26 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilen bir eylemle protesto edildi. Karadeniz’in birçok ilinden eyleme destek amaçlı otobüsler kaldırıldı. Kapitalizmin kendini devam ettirebilmek için milyonlarca insanın ölümü pahasına, doğayı talan etmesine karşı çıkan binlerce Karadenizli ikinci bir Çernobili yaşamamak için bu facianın 28. yılında Diyojen heykelinin önünde toplanarak Uğur Mumcu Meydanına yürüdü. 

Yürüyüş boyunca sık sık “Nüklere İnat Yaşasın Hayat”, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam” , “AKP Elini Sinop’tan Çek” sloganları atıldı. Eylem sonunda Nükleer Karşıtı Platform sözcüsü Çernobil faciasının halen etkisinin sürdüğünü ve tekrar böyle bir faciayı yaşamamak istediklerini, kendi yaşam alanlarını sermayeye peşkeş çektirmeyip sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi.

 

SSCB’nin ABD-AB bloğu ile yarışabilmek için insan hayatına hiç önem vermemesi ve buna bağlı olarak inşa ettiği yapılardan biri olan Çernobil nükleer santrali 1986 yılında patlamıştı. Etkilerinin en yoğun hissedildiği yerlerden biri olan Orta ve Doğu Karadeniz’de, aralarında Kazım Koyuncu’nun da olduğu, onlarca insan yıllar sonra kanserden vefat etti. Karadeniz halkı henüz birincisinin etkilerinden kurtulmuşken ikinci bir faciayla yüzyüze kalmak istemiyor ve bu yüzden nükleer santrali Karadeniz’de kurdurtmamaya kararlı. Bizler de Karadeniz halkının bu onurlu mücadelesini selamlıyor, bugün olduğu gibi her zaman yanlarında olacağımızı bildiriyoruz.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!