/ Güncel / Sivas Katilleri İçişleri Arşivinden Çıktı!

Sivas Katilleri İçişleri Arşivinden Çıktı!

on 3 Şubat 2013 - 15:19 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

 

3 Şubat, 2013

Katliamcı devlet geleneğinin bir kesiti olarak, sermaye devleti tarafından örgütlenen Sivas Katliamı, bundan tam 20 yıl önce gerçekleştirilmişti. Yalnızca Sivas’la sınırlı değildi devletin katliamcı yüzü. Cumhuriyetlerini kurduklarından bu yana, karşılaştıkları tüm emekçi hareketlerini, ezilen halkların mücadelelerini şiddetle, kanla bastırmaya yeltenmişlerdi. Katil devlet en son Roboski’de 34 insanımızı katletmişti.

Katliamlarının üzerlerini örtme alışkanlığı olan devlet, Sivas Katliamı’nda yakalanamayan sanıklar için, 2012’nin başlarında zamanaşımından davayı düşürmüş, kararı protesto edenleri ise polis terörüne maruz bırakmıştı. Katliam sanıklarının avukatları ise, yine katliamcıları yüceltme geleneğine sahip olan devlet tarafından, AKP ve devletin çeşitli bürokratik katmanlarına getirilerek ödüllendirilmişti.

Son günlerde İçişleri Bakanlığı’nın TBMM Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na gönderdiği yeni belgeler, gerçekleri bir kez daha göz önüne serdi. Dönemin Sivas Terörle Mücadele Şube Müdürü tarafından düzenlenen bir belgede, katliam sırasında sorumluların tespit edildiği, ancak polisin belirlenen kişileri gözaltına almayı başaramadığı (!) belirtiliyor. Ayrıca yine Komisyon’a gönderilmiş olan, daha önce görülmemiş fotoğraflar da, hem katillerin kimliklerini hem de katliama gidenlerin ellerindeki benzin bidonlarını ve yaptıkları bozkurt ve milli görüş işaretlerini göz önüne seriyor. Ayrıca saldırganların otelin etrafında toplanmalarına rağmen, polis sayısının azlığı da dikkat çekiyor. Oysa ne de iyi bilirler her muhalif eylemde, her işçi direnişinde, her öğrenci etkinliğinde kitlenin dibine polis yığmasını.

Sermaye sınıfının diktatörlüğü devam ettikçe, burjuva sınıflar varlığını sürdürdükçe, insanlık tarihinin kara birer lekesi olan bu katliamlar asla engellenmeyecek; her gün bir yenisiyle karşılaşmak riski, emekçiler ve ezilen halklar için geçerliliğini sürdürecek. Ta ki burjuva sınıfı mülksüzleştirilene dek. Bugün, devletin düzenlediği, üzerini örttüğü, geçiştirdiği tüm katliamların hesabını sormak için sokaklara dökülmemiz, “Ya Sürekli Devrim Ya Sürekli Katliam” şiarını yükseltmemiz acil bir görev niteliği taşımakta.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!