/ Güncel / Skandal Üstüne Skandal: Türbe, Reyhanlı, Şifre, Youtube

Skandal Üstüne Skandal: Türbe, Reyhanlı, Şifre, Youtube

on 27 Mart 2014 - 21:59 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
27 Mart, 2014
25 Mart’ta AKP’nin ipini çekecek tape yayınlanacak dendi, nefesler tutuldu, ama beklenen tape gelmedi. Ortalığa saçılan bu kadar vurgun, hırsızlık, yalan, dolan, baskı, ölümler, Tayyip’in etrafa saçtığı nefret… Daha ne olabilirdi ki sahi? Seks kaseti olamaz mıydı? Ama körü körüne AKP’ye oy verenler bunu da sallamazlardı ki? “Helal olsun” der geçerlerdi. Neticede 25 Mart kaseti konusunda hayal gücü aldı yürüdü yürümesine de kaset çıkmadı.
25 Mart da atlatıldığına göre yerel seçimlerden AKP istikrarının devam edeceği sonucunu çıkaran borsa çevreleri, ertesi gün AKP’nin seçim zaferini fiyatladılar. İstanbul borsası %5’e yakın bir sıçrama gösterdi; TL, döviz karşısında değer kazandı. Yabancı yatırımcıların borsa da alımlar yapması, “vardır bunların bir bildikleri, anketleri” vb diye düşündürttü..
Derken bugün, 27 Martta, bir tape daha yayınlandı. İsimler mühim: Dışişleri Bakanlığı Ahmet Davutoğlu, Bakanlık Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgenaral Yaşar Güler. İddiaya göre günlerdir ısıtılmakta olan Suriye sınırları içindeki Türk toprağı Süleyman Şah Türbesi meselesini konuşuyorlar. Malum AKP’nin beslediği IŞID, her türlü türbeyi yok etmeyi bir dini vazife (Selefilik) olarak gördüğünden Süleyman Şah Türbesi’ni de hedef alacağını ilan etmişti. İşte bu dörtlü bu meseleyi konuşuyorlar, ama iddialar sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı ayağa kaldıracak cinsten. “Suriye’ye savaş için bahane lazımsa, ben 4 adam gönderirim oraya, 8 tane füze fırlatırım, gerekçe olur” “gerekirse biz bombalattırırız.” Bu arada dikkatlerden kaçmasın bombalanan Türkiye askerinin ta kendisi…
Yani bu dörtlü arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtları doğruysa AKP bir savaş lobisi kurmuş, Suriye’yi hedefliyor. Suriye’ye yönelik öteden beri sürdürülen savaş kışkırtıcılığı şimdi seçimler telaşına karışmış, iyice alevlenmiş. Tüm çapsızlıklarıyla seçim öncesi AKP’yi belki de kurtaracak olan bir hamle tasarlıyorlar. Ama belli ki bu işe henüz cesaret edememişler. Özellikle de Suriye’nin kuzeyinin işgal edilmesi türbe çevresinde askeri varlığı olan PYD ile karşılaşılmasını kesin kılıyor. Bu durum PKK’nin kırmızı çizgisi. Bu gibi nedenlerle maceranın sonunu kestirememişler açık ki.
Peki ya Reyhanlı? Yoksa Reyhanlı’da kestirmişler midir? Kalleşlik ve korkaklık, çok daha kolaydı Reyhanlı için. Davutoğlu katliam haberini gülerek vermemiş miydi? Suriye’de yüz binlerin kanına girenlerin Reyhanlı da ellerinin titremeyeceğini kim inkar edebilir? Bütün bunların üstünü kapatmak için şimdi de youtube‘a erişim engellendi. Ama nafile..
Bugünlük durum bunlarla sınırlı değil. Arada kaynayan çok önemli bir gelişme de geçtiğimiz pazar günü yapılan YGS’de yeni bir şifre skandalı olduğuna dair. AKP döneminde bir ilke imza atılarak sınav soruları kamuoyuna açıklanmadı. Anlaşılan bu perdeleme şifrelemenin açığa çıkmasını engellemek içinmiş. Tam seçim arifesinde olmasaydık bu skandal karşısında sokaklar ayağa kalkardı, ama bu gürültü patırtı içerisinde belki de bu rezillik kaynayacak. Buna izin vermemek lazım.
Bütün bunların üstüne bir de youtube yasağı geldi bugün. Twitter yasağı bütün dünyada ses getirmişti, youtube yasağı ise Suriye’deki provokasyonla birleştiğinden tüm dünyada yankılanacaktır. Yasaklar, Tayyip’in sona ne kadar yaklaştığını gösteriyor. Bu çırpınışlar para etmeyecek. AKP seçimlerden istediğini alsa da bu, değişmez. Gezi İsyanı, radikalleşen yeni kuşak, ödenen bedeller, AKP’nin sonu hazırladı, hazırlıyor. Bütün bunların meyvesini doğrudan doğruya devrimciler belki yiyemeyecekler, ama sıkı durur, çok çalışır ve örgütlenirsek gelecek bizimdir.
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!