/ Güncel / Somalı Maden İşçisi Sefa Köken, İsyanını Dile Getiriyor – Ekin Akbaş

Somalı Maden İşçisi Sefa Köken, İsyanını Dile Getiriyor – Ekin Akbaş

on 17 Ağustos 2014 - 14:39 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
17 Ağustos, 2014

Önceki günlerde bazı televizyon programlarına çıkıp madencilerin sesini duyurmaya çalışan işçi kardeşimiz Sefa Köken bugün twitter’daki adresinden birkaç mesaj yayınladı.

“Madencilerin hepsi aç, hepimiz hala işsisiz paramiz yok herkes bizi suçluyor ama bizlere verilen sozler hala tutulmadi. Devlet bizleri çoktan unuttu verilen sozlerin hicbirisini tutmadi sizler de unuttunuz artik bizleri ne arayan var ne de soran. Buradan tüm insanliğa sesleniyorum, bize sahip cikin, hepimiz issisiz parasızız yetim kalan cocuklar okula gidemeyecek elimiz kolumuz baglı. Bunlari soylerken utaniyorum ama ne yapacagimizi bilmiyoruz devlet yardim etmedi siz yardim edin bizlere. Yetim kalan cocuklari okutmak isteyen cocuklara sahip cikmak isteyenleri Kınığa bekliyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası kendisine twitter üzerinden gelen “Soma’dan neden bu kadar RTE oyu çıktı” şeklindeki tweetlere de şu ifadeleri kaydetmişti: “Sürekli soma halkı ile madenciler karıştırılıyor herkes şunu bilsinki hiçbir madenci erdoğana oy vermemiştir madencileri kötüleyenlere sesleniyorum hiçbir madenci ve yakınları Erdoğan’a kesinlikle oy vermemiştir Erdoğana oy veren soma halkıdır. Somada yaşayanların yüzde yetmişi cahil insanlar ne söylersen ona inanırlar gözlerinin önünde ölen insanları düşünmez ileriye bakarlar. Somadan çıkan sonuçla madencileri yargılamayın bu durumda yargılanacak tek kişi varsa o da akp hükümetidir. Bakın size ufak bir örnek vereyim hatırlayın erdoğan bir genci tokatladı o genç korkusundan ifadesini sürekli değiştirdi.”

Daha önceki bütün büyük iş kazalarında olduğu gibi Soma’da da patronlar ve iktidar, toplumda bu kazanın yarattığı tepkiler dinene kadar göstermelik yardımlara, cezalandırmalara (ki Soma katliamında bütün suç birkaç şirket görevlisine kesilip şirket bile yara almadan süreci atlatmıştı), tedbirlere girişip kamuoyu durulduktan sonra iş cinayetlerinin mağdurlarını kaderlerine terk ederler. Daha katledilen Somalı emekçilerin acısı tazeyken madenlerden yaşam odalarını zorunlu kılan yasa değişikliği AKP’nin oylarıyla reddedilmedi mi? Kısacası iktidarların, patronların zaten failleri oldukları iş cinayetlerinin, katliamlarının yaralarını sarmasını beklemek hata olur (19 Ağustos depremi sonrasında bölge halkına yardım amacıyla, evlerin yeniden yapılması için toplanan vergilerin hükümet tarafından başka amaçlarla kullanıldığını hepimiz hatırlarız). Biz bu madenci kardeşimizin acısını derinden duyduk. Sürekli Devrim Hareketi faciadan hemen sonra oradaydı. Bundan sonra da Erzincan’daki depreme yardıma giden 1968 devrimci gençlik hareketinin mirasını sürdürerek Somalı madencilere ve ailelerine toplumsal muhalefetin sahip çıkarak onlarla bağlarını güçlendirmesi gerekir. Somalı emekçilerle birlikte sosyalistlerin, katliamın sorumlularının cezalandırılması ve katliam sonrası verilen sözlerin (emekli maaşı bağlanması, katliamda ölenlerin ailelerinden bir kişiye devletin iş bulması, devlet eliyle toplanan yardımların Soma’ya ulaştırılması ve bunun denetlenmesi gibi) tutulması için mücadele yürütmesi şarttır. Sürekli Devrim Hareketi olarak bu konunun peşini bırakmayacağız. Toplumsal muhalefetin diğer bileşenleriyle birlikte Somalı emekçiler için ortak mücadelenin yollarını arayacağız.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı