/ Güncel / Son Dakika: Tarık Akan Hayatını Kaybetti

Son Dakika: Tarık Akan Hayatını Kaybetti

on 16 Eylül 2016 - 09:12 Kategori: Güncel, Kültür-Sanat
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

tarık

Bir süredir akciğer kanseri ile mücadele eden Tarık Akan’ı bugün kaybettik. 66 yaşında hayata gözlerini yuman ünlü oyuncu, Yılmaz Güney’in yarattığı rüzgarın hayatını değiştirdiği sinema emekçilerinden biriydi.

Asıl Adı Tahsin Tarık Üregil olan Tarık Akan, 1949 yılında üç çocuklu bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Babası emekli bir albay olan Akan, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği ve İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü mezun olduktan sonra sinemaya başlamadan önce bir süre Bakırköy’de cankurtaranlık ve sokaklarda işportacılık yaptı. 1971 yılında Ses dergisinin yarışmasında birinci seçildi ve oyunculuğa başladı. Tarık Akan 1970’lerin sonuna kadarki süreç boyunca Ertem Eğilmez yönetmenliğinde Türk sinemasının yakışıklı jönü olarak çoğunlukla “Ferit” karakterini canlandırdı. Bu dönem boyunca 20’den fazla film çeken Akan açısından 1973’de Halit Akçatepe ile başrol oynadığı toplumsal sorunlara acılı bir şekilde değinen Canım Kardeşim ve Umut Dünyası filmleri ile Ertem Eğilmez tarafından sinemaya uyarlanan Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı serisi rol aldığı farklı nitelikteki filmler olmuştur.

Tarık Akan, hem sinema hem de politik düşüncesindeki değişimini Yılmaz Güney’e borçlu olduğunu belirtir. 1970’lerin sonlarına doğru Yılmaz Güney sineması içinde farklı bir Tarık Akan karşımıza çıkar. Artık bıyıklı haliyle izleyicinin karşısında farklı bir profil çizen Akan, Yeşilçam sinemasında arada sırada boy gösterse de (özellikle 1980’den sonra) nitelikli, toplumsal sorunlara eğilen filmlerin oyuncusu olacaktır.

1970’ler boyunca çektiği filmleri, film yapımcılarının baskısı altında, hiç istemeden çektiğini açıklayan Tarık Akan, 1970’lerin sonundan itibaren artık yakın arkadaşı da olan yönetmen Zeki Ökten ve Şerif Gönen ile çalışacak; bu birliktelikten Sürü, Yol, Derman, Pehlivan, Kan, Ses gibi önemli filmler çıkacaktır. Tarık Akan’ın bu dönemdeki unutulmaz filmlerinden birisi de Yavuz Özkan’ın yönetmenliğinde çekilen Maden filmidir.

Tarık Akan, 12 Eylül sonrasında Almanya’da yaptığı bir konuşma ve onun sağ basın tarafından hedef gösterilmesi nedeniyle yargılanıp 2,5 ay hücre hapsi cezası almış; yaşadıklarını “Anne Kafamda Bit Var” kitabıyla anlatmıştı.

111 sinema filmi ve 4 televizyon dizisinde rol alan Akan, 1985 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde “Pansiyon” filmi ile Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü’nü aldı ve 1982 yılında Cannes Film Festivali’nde “Yol” filmi ile En İyi Erkek Oyuncu adayı oldu. Tarık Akan, 1973 – 2002 yılları arasında 12 ödül almıştı.

Kazandığı Ödüller:

1973 – 1973 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu, “Suçlu”
1978 – 1978 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu, “Maden”
1980 – Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu,”Adak ve Sürü”
1982 – Cannes Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu, “Yol” ile Aday
1984 – Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu, “Pehlivan”
1985 – Berlin Uluslararası Film Festivali, Gümüş Ayı, “Pehlivan” ile Mansiyon
1989 – Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu, “Üçüncü Göz”
1990 – Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu, “Karartma Geceleri”
1992 – Adana Altın Koza Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu, “Karartma Geceleri”
1996 – Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yaşam Boyu Onur Ödülü
2003 – Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu, “Gülüm”
2006 – Sinema Yazarları Derneği Ödülleri, Onur Ödülü
2007 – Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği Ödülleri, Sinema Emek Ödülü

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı