/ Güncel / Sopalı Referandum: Kurtulmuş’tan Tehdit, Kamu-Sen’e Baskın

Sopalı Referandum: Kurtulmuş’tan Tehdit, Kamu-Sen’e Baskın

on 25 Ocak 2017 - 15:45 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

AKP’nin geri dönülmez bir şekilde girdiği başkanlık yolunda başarılı olma ihtirası iktidarı bir kez daha tehdit ve zoru devreye sokuyor.Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, suikastların ve canlı bomba eylemlerinin devam edebileceğini belirterek, “Allah’ın izniyle referandumda büyük oranda ‘evet’ çıktıktan sonra da bu terör örgütleri, hiçbir şekilde sesi soluğu çıkmayacak noktaya gelirler” diyerek açık açık tehdit etti. Kararsız kesimleri cesaretlendirerek referandum sürecinde canlanması muhtemel toplumsal muhalefeti korkutmak ya da kararsızları evet cephesine çekmek için AKP, 1 Kasım seçimlerinde  kullandığı yöntemi kullanacağı mesajını veriyor. 

1 Kasım seçimlerinden önce Haziran seçimlerinde kaybettiği oyları kaybetmemek için Kürt kentlerindeki savaşı ve bombalı saldırıları tek başına iktidarı yeniden kazanmak için kullanan AKP, bugün de toplumsal gerilimi arttırarak kutuplaşmayı kampanyasına temel hale getirecektir. 

MHP’li  Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Kamu-Sen’in Hayır diyeceğini açıklamasının ardından Ülkü Ocakları Kamu-Sen Genel Merkezi’ne giderek sendikayı bastı, İsmail Koncuk’u tehdit etti. MHP’nin tabanında  “evet”e ikna olmayacak olan kesimin sesinin çıkması ihtimaline karşı da ülkü ocaklarından faşistlerin benzer saldırılara imza atacağı ortada. 

Tarihe “sopalı seçimler” olarak geçen 1946, açık oy gizli sayım ile kabul edilen 12 Eylül anayasası referandumu gibi tarihsel süreçler tarihte mahkum oldu. Muhaliflerin gözaltına alındığı, gazetecilerin cezaevlerinde olduğu, parlamentoda temsiliyeti olan partinin liderlerinin cezaevlerinde olduğu, sokaklarda OHAL’in verdiği geniş yetkilere dayanarak  gidilen referandum tarihe “sopalı referandum” olarak geçmeyi çoktan hak etti. 

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!